Yer örtücü bitkiler nelerdir?

Yer örtücü bitkiler, bahçelerdeki gölge veya dik alanlara, kayaklık bölgelere dikilen, yağmura ve güneşe aldırmayan bitkilerdir. Yere çok bağlı olmayan ve fazla bakım istemeyen yer örtücüler, bahçelerde çime alternatif olarak kullanılabilir.

Yer örtücü bitkiler, güneş ışınlarının toprağa girmesini engelleyerek, zararlı bitkilerin yetişmesinin önüne geçer. Boyları uzamaz, ancak çok geniş bir alana yayılabilirler.

Yer örtücü bitkilerin ekimi

Öncelikli olarak toprak hazırlıkları yapılmalıdır. Yer örtücü bitkilerin ekileceği bölgeler çapalanmalı, sonrasında da toprak, 0-25 santimetre derinlikte bellenmelidir. Toprağa yabani ot, çakıl ve taşların temizlenmesinin ardından kimyasal gübre ilave edilmelidir. Dikime başlamadan önce toprağın hafif nemlendirilmesi, bitki köklerinin toprak sıcağından etkilenmesini önleyecektir.

Yer örtücü bitkilerin dikimi sırasında, bırakılan aralıklara dikkat edilmeli ve dikim bittikten sonra bitkiler derhal sulanmalıdır.

Yer örtücü bitki çeşitleri

 • İrlanda Yosunu

1 ila 3 hafta arasında kolaylıkla çimlenebilen İrlanda yosunu, yaz-kış yeşil kalır. Bahar aylarında beyaz çiçekler açar. Bu yer örtücü bitki, özellikle nemli toprakları çok sever.

 • Yer Minesi

Yazları kırmızı, pembe ve mor renklerde çiçek açan yer minesi, çok yıllık bir yer örtücüdür. Su isteği azdır. Üzerine basılmaya karşı dayanıksız olduğu için bahçenizin ayak basılmayan alanlarında kullanmanız uygundur.

 • Buz Çiçeği

Pembe ve kırmızı renkteki çiçeklerini Mart-Ağustos ayları arasında açar. Humusça fakir, kuru topraklarda kolaylıkla yetişir. Tuz karşı dayanıklı olan buz çiçeği, Mayıs-Eylül ayları arasında açtığı çiçeklerle bahçenize renk katar.

 • Çayır Papatyası

Beyaz, pembe ve kırmızı renkteki çiçeklerini Mart-Ağustos ayları arasında açar. Çayır papatyası, güneşli alanları ve humus bakımından zengin olan toprakları sever. Yapraklarının yüzeyi tüylüdür.

 • Yaz Karı

Güneşli ve yarı gölge alanları seven yaz karının çiçekleri, beyaz; yaprakları ise gri renktedir. Geçirgen yapılı toprakta kolaylıkla yetişen yaz karı, istilacı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, sınırlı alanlarda kullanılması uygundur.

Yer örtücü bitkileri, bahçenizdeki uzun boylu bitkilerin ekimine müsait olmayan bölgelerde kullanabilir ve bu bölgelerin güzelleşmesini, verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Verdiğiniz bilgiler güzel ancak bitkilerin fotoğraflarını da koysaydınız daha iyi olurdu. Çünkü herkes isimden bitkileri tanımaz. ….

  1. Merhaba Mürüvvet Hanım,

   Haklısınız, fotoğraf ekleyeceğiz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu