Yerli Malı Haftası için öneriler

Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası’nda ülkemizde üretilen ürünlerin tüketilmesi ve tasarrufun önemine yönelik bilinçlendirme kampanyaları yürütülür.

Yerli ürünlerin tüketilmesine önem verilmesi, hem yerel üreticinin desteklenerek tarımda sürekliliğin sağlanması hem de ekonominin gelişmesine katkı sağlanması anlamına gelir. Sizler de ev ve özellikle mutfak ihtiyaçlarınız için yerli ürünleri tercih ederek bu katkıya dahil olabilirsiniz.

Tasarruflu olmak ev içi tüketim için de geçerlidir. Su ve enerji tüketimiyle ilgili yürütülen bilinçlendirme çalışmaları ülke ekonomisi için olduğu kadar ev ekonomisi için de önemlidir. Bunun haricinde yiyeceklerde de israftan kaçınmalısınız. Örneğin besinlerde çürüme ve bozulmaları göz önünde bulundurarak tüketeceğimiz kadarını almalısınız. Ekmek alırken bayatlayabileceğini düşünerek yiyebileceğimiz kadarını almalısınız. Yahut sebze ve meyveleri doğru şekilde yıkayarak çürümelerini engelleyebilirsiniz. Hatta bazı besinleri evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Yerli ve sağlıklı ürünleri tüketerek ve ihtiyacınızdan fazlasını almayıp tasarruf ederek hem sağlıklı ürünlere ulaşmış olursunuz, hem de ev bütçenizi koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu