Yeryüzü Derneği’den “Kent Bahçeleri” hareketi

Tükettiği besinleri kendi bahçesinde yetiştirmek isteyen, bahçe ile uğraşmayı seven, küçük de olsa bir bahçeye sahip olmak isteyen herkes Yeryüzü Derneği ile tanışmalı.

Yeryüzü Derneği LogosuGünümüzde mecburiyetli satın aldığımız meyve ve sebzelerin ne kadarı sağlıklı? Hepsi yüzde yüz doğal mı? Bu soru beklide her alışverişe çıktığınızda aklınızdan geçiyor.  İlk olarak yıllar önce Kanada’da başlatılan “Kent Bahçeleri” hareketi, zamanla tüm dünyaya yayılmış. Türkiye ise dünya sıralamasında şimdilik gerilerde de olsa, kendi meyve ve sebzelerinizi, kendi balkon, bahçe ya da teraslarınızda, yani kentin tam ortasında yetiştirmenizi destekleyen Yeryüzü Derneği var. Hem de GDO’suz! Evet neden olmasın? Hasat zamanı emeğinizin karşılığını almanın vereceği mutluluk, sebze ve meyvelerin gerçek kokusunu almak ve lezzetine varmak da cabası…

15 metrekarelik bir alan, bir ailenin yaklaşık bir yıllık sebze ihtiyacını karşılayabililiyor. 15 metrakare büyüklüğünde bir alanınız yoksa bile, bahçe ya da terasınızda sebze yetiştirmek besin alışverişlerinin yüzde 40’lık bölümünü karşılayacaktır. Üstelik satın aldıklarınızdan çok daha sağlıklı sebzeler tüketme şansına sahip olacaksınız. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Aytaç Timur, üretim yerinizin çok küçük olsa bile yapılan işin hobi değil, gerçek bir sebze üreticiliği yapıldığının bilincinde olunması gerektiğini vurguluyor.

Kent Bahçeleri, Validebağ Buluşması
Kent Bahçeleri, Validebağ Buluşması

Yeryüzü Derneği ise, size üretim yapacağınız alan ile orantılı miktarda, toprak ya da dilediğiniz sebzelerin GDO’suz tohum ve fidelerini evinize kadar getiriyor.  Toprakla hiç tanışmamış, ekim dikim işleri hakkında fikri olmayanlar için ise bir gün süren eğitim ile bilgilenmelerini sağlanıyor. Yeryüzü Derneği’nin şimdilik yalnız İstanbul’da organize ettiği, 2015 yılında gerçekleşecek olan 5. Kent Bahçeleri Projesine dahil olmak için; Nisan’ın ortasına kadar web sitesi üzerinden başvurular yapılıyor. 15 Nisan sonunda İstanbul’un farklı ilçelerinde sorunlar, sorular, ihtiyaçlar gibi konuların yüz yüze konuşulması için bölge toplantıları düzenliyor. Mayıs ayının ortalarında ise Yeryüzü Derneği’nden talep edilenler, kendi sebzelerini üretecek olan kişilerin evlerine kadar ulaştırılıyor. Bitki yetiştirme konularında soruların yanıtlanması ya da toplanan hasatların verdiği mutluluğu paylaşmak adına iletişim halinde kalmak için bir mail grubu oluşturuluyor.

285540_101176209985170_5430347_nDört yıldır Kent Bahçeleri projesini organize ederek onlarca bahçe severi bir araya getiren Yeryüzü Derneği, herkes toprakla tanışsın, meyve/sebzelerin gerçek aroma ve lezzetini alsın diye tüm bunları hiçbir ücret talep etmeden yapıyor.

Yeryüzü derneği ile tanıştıktan sonra kendi “Kent Bahçesi”ni oluşturan Şule Gönülsüz, yaşadığı süreci anlatıyor;

Kent Bahçecisi Şule Gönülsüz'ün Yazısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu