Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı 5 Haziran’da

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Ekoyapı Dergisi’nin ev sahipliğinde ve VitrA ana sponsorluğunda “Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” yapılacak.

Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri tüm dünyada Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran 2015 tarihinde, sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarımı konuşmak üzere “Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”nda bir araya geliyor.

Konferansta Studio Libeskind Başkanı mimar Yama Karim “Ortak Şehir: Mimari ve Sosyal Alanlar” başlıklı sunumuyla sürdürülebilir kentsel tasarım pratiklerini aktarırken, RIBA ödüllü mimar Stefan Behnish Mimari tasarımın gelişimini belirleyen yönler ve kriterlere, dünyaca ünlü Ekolojist Gary Grant ise yeşil çatılar ve yaşayan duvarlar ile ilgili güncel uygulamalarına odaklanacak.

Ekoyapı-Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi’nin sosyal sorumluluk projesi olan ve bu yıl 6. kez gerçekleştirilecek olan Yeşil Rapido LEED Eğitimleri etkinliği bünyesinde, Dünya Çevre Günü’ne özel olarak düzenlenen konferansta, Studio Libeskind Başkanı Mimar Yama Karim sürdürülebilir kentsel tasarım pratikleri hakkında deneyimlerini aktaracak.

Mimar Stefan Behnish

RIBA Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ödüle layık görülen Behnisch Architekten kurucusu Mimar Stefan Behnisch sürdürülebilirlik merkezli mimari projeleriyle “Yeşil Binalar ve Ötesi” konferansının konuğu olacak. Behnisch, konferans izleyicileriyle, daha sürdürülebilir bir dilde inşa edilmiş yapılı çevre için başarılı tasarım çözümleri arayışını aktararak, bunun için kültürel, politik, coğrafi ve iklimsel yönlerin ele alınması gerektiğini savunacak.

Yeşil Çatılar, Yaşayan Duvarlar

Ekolojik yaşam alanı oluşturma ve restorasyonu ile yeşil altyapı planlaması, saha tasarımı ve yönetimi üzerine 30 yıllık bir deneyime sahip olan dünyaca ünlü Ekolojist Gary Grant, “Yeşil Binalar ve Ötesi” konferansında yeşil çatılar ve yaşayan duvarlar ile ilgili güncel uygulamaları izleyicilerle paylaşacak.

5 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek olan etkinliğin öğlene kadar devam eden ilk aşaması Türkiye’nin değerli Mimarlık, iç mimarlık ve Mühendislik ofisleri ile inşaat ve Gayrimenkul firmalarından özel davetle katılan 200 mimara verilecek olan Yeşil Bina Eğitimi’ni kapsayacak. “Yeşil Binalar ve Ötesi” başlığını taşıyan ve dışardan katılımcılara da açık olan 400 kişilik konferans ise öğleden sonra devam edecek.

Yeşil Rapido Sponsorlu Leed Eğitimleri

Sürdürülebilir mimari konusunda farkındalığı artırmak, yeşil yapı üretiminde ihtiyaç duyulan ve sertifikalama sürecine katkı sağlayan malzeme ve uygulamaları tanıtmak amacını taşıyan Yeşil Rapido LEED Eğitimleri, sektöre daha fazla ‘yeşil’ düşünen mimar ve mühendis kazandırmaya yardımcı oluyor. İlk kez 2013 yılında gerçekleştirilen Yeşil Rapido etkinlikleri kapsamında malzeme ve bina üreticilerinin desteğiyle ücretsiz olarak verilen bu eğitimler sayesinde, iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde, bina üretiminde aktif görev alan 500 yapı sektörü profesyoneli LEED Eğitimi sertifikasına sahip oldu.

Tarih: 5 Haziran 2015

Yer: Lezzoni Otel, Sütlüce, İstanbul

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu