Yeşil Ekonomi Konferansı Başlıyor

Yeşil Ekonomi Konferansı Yeşil Düşünce Derneği ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle 3 Aralık 2019’da Yeşil Yeni Düzen başlığıyla gerçekleştirilecek.

Konferansta Doç. Dr. Sevil Acar (Boğaziçi Üniversitesi), Gülay Dinçel (İktisatçı/Kıdemli Uzman), Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi) ve Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı (İstanbul Teknik Üniversitesi) birer konuşma gerçekleştirilecekler.

Yeşil Ekonomi Konferansı çağrı metni:

“Bu dünyada barışçıl biçimde yaşamaya devam etmek istiyorsak, içinde bulunduğumuz krize ekonomik, toplumsal ve ekolojik boyutlarıyla aynı anda çözüm bulmamız gerekiyor. 1930’ların Yeni Düzen’i ekonomik krizi nasıl toplumsal krize çareler üreterek yenebildiyse, 21. Yüzyılın bu ilk krizi, artan yoksulluk ve ilkim krizini es geçerek atlatılamayacak. Nitekim AB ve ABD gibi merkez ülkelerdeki seçimlerde Yeşil Yeni Düzen’in en çok tartışılan konu olması bir sürpriz değil.

2009 yılında Yeşil Yeni Düzen kavramı bu ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıktı. Yeşil Ekonomi konferanslarının ilkini de o yıl bu başlık altında düzenlemiştik. Bu yıl, Yeşil Yeni Düzen’in 10. Yılı. Geçen 10 yıl içinde kimi ülkeler üç hedefi de gözeten dönüşümleri başardı. Türkiye gibi kimi ülkeler de bu fırsatı tepip, sürdürülemez bir ekonomik yapıda ısrarcı oldu. Türkiye’deki krizin kronikleşmesinde bu vurdumduymazlığın payı büyük.

9. Yeşil Ekonomi Konferansı ile Yeşil Yeni Düzen kavramına geri dönüp geçtiğimiz 10 yılın muhasebesini yapmayı düşündük. Küresel ölçekte ve Türkiye özelinde bu 10 yıl içerisinde hangi alanlarda ilerleme hangi alanlarda gerilemeler yaşandığını ve bunların sebeplerini ortaya koymayı, Türkiye ekonomisi için yeşil dönüşümün finansmanı konularını tartışmayı amaçlıyoruz.”

Yeşil Ekonomi Konferansı Programı

  • 09.30 – 10.00   Kayıt
  • 10.00 – 10.15    Açılış Konuşmaları
  • 10.15 – 10.50    Doç. Dr. Sevil Acar (Boğaziçi Üniversitesi) İklim Değişikliği Politikasında Alternatif Kurgular ve Olası Sonuçları
  • 10.50 – 11.25    Gülay Dinçel (İktisatçı/Kıdemli Uzman) Enerji politikalarının büyüme modeli tercihleri bağlamında değerlendirmesi
  • 11.25 – 11.40     Kahve Arası
  • 11.40 – 12.15     Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi) Yeşil ekonomik düzene geçişte fiyatlandırma politikaları ve toplum desteği
  • 12.15 – 12.50    Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı (İstanbul Teknik Üniversitesi) 666
  • 12.50 – 13.30    Değerlendirme ve Kapanış

Tarih: 03 Aralık 2019 Salı

Yer: Cezayir Toplantı Salonu (Hayriye Cad. No: 12 Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu