Yeşil Soğanın Çürümesi Nasıl Önlenir?

Yeşil soğanın çürümesini önlemek için uygun koşullarda saklamak gerekir. Basit birkaç yöntemle yeşil soğanın çürümesi engellenebilir.  

Salatalara tat katan yeşil soğan pazardan alınabileceği gibi, evde saksıda da yetiştirilebilir. Yeşil soğan çabuk çürüyen bir sebzedir. Çürümesini engellemek için uygun koşullarda saklanması gerekir.

Yeşil Soğanın Çürümesi

Suya Koyun

Yeşil soğanı kestikten sonra su dolu bir kavanoza yerleştirin. Kavanozu cam kenarında güneş alan bir yere yerleştirin. Suyu azaldıkça su ekleyin. Böylece büyümeye devam eden yeşil soğan haftalar boyunca çürümeden duracaktır.

Nemli Beze Sarın

Yeşil soğanın hep taze kalmasını istiyorsanız, nemli kağıt havluya sarın. Nemli kağıt havluya sardığınız yeşil soğanları plastik bir kapta saklayın. Kağıt havlu ne çok ıslak ne de kuru olmalıdır, nemli olmasına özen gösterin. Aksi durumda soğanların çürümesi hızlanır.

Yeşil Soğan Pörsüdüyse Ne Yapılır?

Buzdolabında beklerken pörsüyen yeşil soğanları canlandırabilirsiniz. Pörsüyen soğanları buzlu suda 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Derin Dondurucuda Yeşil Soğan Nasıl Saklanır?

Yeşil soğanları yıkayıp iyice kurulayın. Bunun için kağıt havlu kullanabilirsiniz. Islak yeşil soğanları kağıt havluya sarıp ıslaklığını alın. Ardından yeşil soğanları kıyın. Plastik torba içine koyduğunuz kıyılmış yeşil soğanları buzluğa atın. Kullanmak istediğiniz zaman çözdürmeniz yeterli olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu