Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytin nasıl yapılır? Dayanıklı yeşil zeytin yapımı nasıl olur? Henüz acı olan yeşil zeytin salamura yaparak, kırarak ya da çizerek yenmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü olan zeytin bu coğrafyanın sağlık ve lezzet kaynağıdır. Sofradaki yeri hiç eksilmeyen zeytin pazar tezgahlarında da yerini almaya başladı. Ülkemizde Akdeniz ve Ege başta olmak üzere mikroklima iklimin olduğu (Mardin ve Artvin illeri gibi) şehirlerde de yetişmekte olan zeytin için salamura vakti geldi.

Dayanıklı Yeşil Zeytin Yapımı Tarifi

Yeşil zeytin nasıl yapılır sorusunun birden fazla cevabı var. Dilerseniz çizerek dilerseniz de salamura zeytin yapabilirsiniz.

Salamura Malzemeleri

 • Su
 • 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 4-5 parça limon tuzu
 • 1 adet limon
 • İsteğe göre kişniş

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Bu tarifimizde yeşil zeytin kullanacağız. Pazardan aldığınız yeşil zeytinlerin ezik olanlarını ayırın, yapraklarını ve saplarını koparın. Ardından zeytinleri güzelce yıkayın. Yıkadığınız zeytinleri sert bir zeminde teker teker hafifçe kırın. Bu işlem sırasında zeytinlerin ezilmemesine dikkat edin. Zeytinleri kesme tahtasının üzerine koyun ve varsa evdeki et döveceğini kullanın. Yoksa temiz bir yassı taş, cam kavanoz da kullanabilirsiniz. Kırarken zeytinlerin ve zeytinin yağının etrafa saçılmaması için dikkatli olmalısınız.

Kırma yeşil zeytin
Kırma yeşil zeytin

Kırdığınız zeytinleri kararmamaları için hemen su dolu bir kaba koyun. Kırma işlemi bittikten sonra zeytinleri cam bir kavanoza alın. Kavanoza zeytinlerin üzerini geçecek kadar su koyun ve kavanozun kapağını kapatın. Büyük bir kavanoz yerine küçük birden çok kavanoz kullanmanız zeytinin daha dayanıklı olması açısından iyi olur. Plastik yerine de cam kavanozlar tercih etmelisiniz.

Zeytinin acısını almak için kavanozdaki sular her gün değiştirilmelidir. 10-15 gün içerisinde zeytinin acılığı gider. Ardından yenilecek kadarı kaseye konularak tüketilebilir. Kırılmış zeytin uzun süre bekletilirse bozulabilir. Bu sebeple kaseye alınan zeytin buzdolabında muhafaza edilmeli ve kısa sürede tüketilmelidir.

Çizik Zeytin Nasıl Yapılır?

Çizmek için iri zeytinler kullanılmalıdır. Pazardan aldığınız zeytinlerin ezik olanlarını ayırın, saplarını ve yapraklarını koparın, zeytinleri yıkayın. Ardından zeytinin iki üç yerinden çekirdeğe ulaşmayacak şekilde çizin. Bu işlem için bıçak kullanabileceğiniz gibi, zeytin çizme aleti de kullanabilirsiniz. Zeytinler az çizikle daha uzun sürede, çok çizikle daha kısa sürede olgunlaşır. Çizik zeytin kırma zeytine göre daha uzun süre dayanabilir.

Çizdiğiniz zeytinleri kararmamaları için su dolu bir kabın içine koyun. Acı suyu çıkana kadar her gün suyu değiştirin. Tatlanınca salamura suyu içinde serin bir yerde bekletin. Aşağıda salamura yapımını anlatacağız.

Salamura Nasıl Yapılır?

 1. Zeytinleri koyacağınız kabı belirleyin.

  Zeytinleri koyacağınız kabın alacağı kadar içme suyuna 4-5 parça limon tuzu ve 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin.

 2. Tuz eriyene kadar karıştırın.

  Tuz tamamen eriyene kadar karıştırmak önemli.

 3. Zeytinleri cam kavanoza koyun ve kavonuz içine birkaç dilim de limon ekleyin.

  İsterseniz kavanoza kişniş ya da defne yaprağı da koyabilirsiniz.

 4. Ardından zeytinlerin üzerine tuzlu su dökün.

  Zeytinler tamamen suyun içinde kalmalıdır.

 5. Kavanozun kapağını sıkıca kapatarak serin bir yerde bekletin.

  Kavanoz hava almayacak şekilde kapatılmalıdır.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. ZEYTİNİN ağırlığı yok. Sadece anlatmış olmak için sayfayı doldurmak için yazılmış serseri bilgiler ! Yazıklar olsun ! İnternet büyük nimet ama isabetli kullanamıyoruz !

  1. Merhaba Emin Bey,

   Aslında tüm yazıda zeytin anlatılıyor. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu