Yeşillikler Nasıl Taze Kalır?

Mevsiminde alıp yemek ve salatalarda kullandığınız yeşillikler doğru şekilde saklanmazlarsa kısa sürede çürüyebilirler. Yeşillikler nasıl taze kalır?

Maydanoz, dereotu, nane, roka ve marul gibi yeşil sebzeler doğru yöntemlerle muhafaza ederek daha uzun süre taze tutabilirsiniz. Bolca aldığınız yeşillikleri taze tutabilmek için pratik yöntemlere ihtiyacınız olacak. Böylece hem israfı önlemiş hem de yeşilliklerinizi uzun süre kullanabilmiş olursunuz.

Yeşillikleri doğru şekilde saklayarak daha uzun süre taze tutabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken hiçbir yiyeceğinizi dolaba ıslak şekilde koymamaktır. Ama bunun dışında yeşillikleri daha uzun süre muhafaza etmek için bazı saklama yöntemleri bulunmaktadır.

Taze Soğan

Yeşil Sebzeleri Uzun Süre Taze Tutma Yöntemleri

Yeşillikleri saplarını kesin. Ardından bir havlunun veya bezin üzerine serin. Üzerlerine birkaç damla su serpin ve kurumalarını bekleyin. Ardından yeşillikleri demet şekline getirin. Bu halde cam kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz, dereotu, nane ve roka gibi yeşillikler ince ince kıyılır. Porsiyonlara ayrılarak folyoya sarılır.  Bu halde dondurucuda saklanabilir.

Vakumlu kapların içerisinde yıkanıp kurutulduktan sonra konulan yeşil sebzeler, kapların özelliği sayesinde hava akımına maruz kalmadan uzun süre muhafaza edilebilir. Sebzeleri buzdolabına koymadan önce kuru olduklarından emin olun. Bunun yanında saklanacak olan poşet veya kutunun da kuru olması gerekir.

Kutu veya poşetlerin içerisinde saklanacak olan yeşilliklerin taze kalması için üzerlerine 4-5 diş sarımsak ve zeytinyağı eklenir. Etilen gazı ürettikleri için yeşil sebzeleri kayısı, muz, armut ve domates gibi sebze ve meyvelerden uzak bir bölümde saklamak gerekir.

Satın aldığınız yeşillikleri kurutun. Kurutma işlemi bittikten sonra cam bir kavanoza yerleştirerek, buzdolabında saklayın. Taze fesleğen, dereotu ve nane gibi yeşillikleri ince ince kıyıp, folyoya sararak buzdolaplarınızın derin dondurucularında da muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca her türlü yiyeceği vakumlu kaplarda da saklayabilirsiniz. Bu kaplar hava akımını engelleyerek, yiyeceklerinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlar.

Dere Otu

Yeşilliklerinizi su dolu bir kabın içinde bir saat kadar bekletin. Bekletme işlemi bittikten sonra, yeşillikleri kurutup, kâğıt bir torbaya koyarak buzdolabına yerleştirin. Bu şekilde yeşillikleri bir haftayla, 10 gün arasında muhafaza etmeniz mümkün.

Saklama yöntemlerinin dışında, haftalık yemek programınızı yaparak ihtiyacınız doğrultusunda alışverişinizi yapın. Böylece israftan kaçınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu