Yeşillikleri Nasıl Taze Tutabiliriz?

Doğru şekilde saklanmayan maydanoz, marul, taze soğan ve dereotu gibi yeşillikler çürüyerek, israfa neden olurlar.

Yeşillikleri doğru şekilde saklayarak daha uzun süre taze tutabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken hiçbir yiyeceğinizi dolaba ıslak şekilde koymamaktır. Ama bunun dışında yeşillikleri daha uzun süre muhafaza etmek için bazı saklama yöntemleri bulunmaktadır.

Saklama Yöntemleri:

Yeşilliklerinizi su dolu bir kabın içinde bir saat kadar bekletin. Bekletme işlemi bittikten sonra, yeşillikleri kurutup, kâğıt bir torbaya koyarak buzdolabına yerleştirin. Bu şekilde yeşillikleri bir haftayla, 10 gün arasında muhafaza etmeniz mümkün.

Satın aldığınız yeşillikleri kurutun. Kurutma işlemi bittikten sonra cam bir kavanoza yerleştirerek, buzdolabında saklayın.

Taze fesleğen, dereotu ve nane gibi yeşillikleri ince ince kıyıp, folyoya sararak buzdolaplarınızın derin dondurucularında da muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca her türlü yiyeceği vakumlu kaplarda da saklayabilirsiniz. Bu kaplar hava akımını engelleyerek, yiyeceklerinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlar.

Saklama yöntemlerinin dışında, haftalık yemek programınızı yaparak ihtiyacınız doğrultusunda alışverişinizi yapın. Böylece israftan kaçınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu