Yırtılan Kazak Nasıl Tamir Edilir?

Yırtılan kazak tamir edilerek kullanılmaya devam edilebilir. Örgü kumaşlar doğru yöntemlerle dikilerek yeni gibi görünebilir.

Yırtılan kazak onarımı için öncelikle trikodaki hasarı tespit edin. Hasarlı bölgeyi işaretleyin. İğne büyüklüğünü dokumanın kalınlığına uygun seçin. İplik cinsinin aynı olmasına dikkat edin. Renklerin uyumlu ve aynı olmasına dikkat edin. İplikleri ürünün görünmeyecek kısımlarındaki fazlalıklardan çekin. İpliklerini çekerek hazırlayın.

İğneye uygun ipliği geçirin. İpliği hasarlı bölgenin soldan 1 cm kadar ilerisinden başlayarak ilmeklerin arasından geçirin. İlmeklerin arasından geçirme işlemini hasarlı bölgeden 1 cm daha fazla örerek sağdan iğnenizi çıkartın. İpliğinize düğüm atmayın. İlmeklerin aynı sıklıkta olmasına dikkat edin. Bu işlemi hasarlı kısım onarılıncaya kadar devam edin. İlmekleri 1-2 sıra daha fazla örerek örme işlemini bitirin. Fazla iplikleri kesin. Başlama ve bitiş yerlerini belli olmayacak şekilde temizlemeye özen gösterin. Hasarlı bölgeyi kontrol ederek onarma işlemini bitirin.

Yırtılan kazak onarımı

Örgü Kazaklar Nasıl Yıkanır?

Makinede 30 derecede, sabun tozu, yün şampuanı ile yıkanabilir. Suyu sızdırılıp asmadan havlu üzerinde kurutulmalıdır. Hassas örgüler kuru temizleme ile temizlenmelidir. İpliğin cinsine göre nemli veya kuru iken (pamuklu ise nemli, yün, sentetik ise kuru) tersinden itina ile hafif sıcaklıkta ütülenmelidir. Temizlikte uygun malzeme kullanılmalıdır.

Örgü Kazakların Bakımı Nasıl Yapılır?

Yün örgülerin keçeleşmemesi için 30 dereceden fazla veya ipin yün oranına bağlı olarak makinede yıkanmaması gerekir. Buna çok dikkat edilmelidir. Keçeleşen yünlü ürünler gliserinli ılık suya batırılıp birkaç saat sonra çıkararak aynı sıcaklıktaki suyla durulanır. Örgü ürünlerin yıprandığında onarılabilmesi için kalan ipinden bir miktar saklanması önerilir. Tüyleri dökülen angora kazak naylon poşete konup 4-5 gün buzdolabında bekletilir. Artık tüyleri dökülmeyecektir. İlk olarak giyilen yünlü giysileri ilk yıkandığında hafif nemliyken buzdolabına konularak 24 saat bekletilirse tüylenmesi önlenebilir.Tüylenen örgülere şeffaf koli bandı yapıştırılıp hızla çekilirse tüyler temizlenecektir.

Örgü Kazaklar Nasıl Saklanır?

Nemsiz bir ortamda, düzgünce yerleştirilip ya vakumlu poşetlere ya da hava alabilecek hurçlara konulmalıdır. Yün örgüler arasına güvelenmemesi için top şeklindeki naftalinler yerleştirilmelidir.

Bu yöntemlerle trikolarınızı sağlam tutabilirsiniz. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu