Yiyeceklerde Kullanılan Tohumlar

Yiyeceklerde kullanılan tohumlar nelerdir? Tahıllar sağlıklı bir alternatif olduğu için beslenme planına dahil edilebilir. Yenilebilir tohumları tanıyalım.

Chia Tohumu

chia

Orta Amerika’ya özgü nane ailesinde bulunan çiçekli bir bitki olan Salvia hispanica’nın veya güneybatı ABD ve Meksika’nın ilgili Salvia columbariae’sinin yenilebilir tohumlarıdır. Chia tohumları, 1 milimetre çapında bir çapa sahip, siyah ve beyaz lekeler ile oval ve gridir.

Günlük 20-35 gram arası lif tüketimi önerilmektedir. Chia tohumu yoğun lif içeriği dolayısıyla günlük lif ihtiyacının karşılanmasında önemli bir boşluğu doldurur. Lif, sindirim için yararlıdır. Dolayısıyla chia tohumu sindirimi yavaşlatır ve sindirim sistemindeki sıvıları genişleterek tok hissedilmesini sağlar.

Susam Tohumu

susam

Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bunlar baharat olarak kullanılır. Simit, çörek üzerlerine konur. Susam, tahinin ana maddesidir. Daha çok tahin ve tahin helvası üretiminde, kuru pasta ve simit gibi unlu gıdaların imalatında kullanılmaktadır. Tohumları kavrulup çerez olarak kullanılmaktadır. Salaa, suşi ve tavuk yemelerine gevrek bir tad verir.

Ayçiçek Tohumu

ayçiçek

Ayçiçeği, papatyagiller familyasından çekirdekleri ve yağı için yetiştirilen sarı çiçekli bir bitkidir. Ayçiçeği tohumları, aynı zamanda kuruyemiş olarak da tüketilen ay çekirdeğidir. Ayçiçeği tohumlarının tuzla kavrularak yenir. Diğer yandan salatala, balık yemeklerine, ekmeklere ilave edilebilir.

Keten Tohumu

keten

Öğütülmüş keten tohumunun buğday tohumuna benzer bir tadı vardır. Öğütülmemiş keten tohumu ise tadsızdır. Bir yemek kaşığı keten tohumu 55 kalori içerir. Öğütülmüş keten tohumu krep, yulaf ezmesi ve yoğurtlara eklenebilir.

Kabak Tohumu

kabak tohumu

Bitkinin kabak adı verilen meyvesi etli ve suludur. İçinde kabak çekirdeği denilen tohumları yer alır. Taze sebze olarak çeşitli sade yağlı, zeytinyağlı ve etli yemekleri yapılan bu meyvenin iyice olgunlaşmış olan tohumları çıkarılıp kavrularak çerez olarak tüketilir. Kabak tohumu yoğurtlara ve salatalara ilave edilebilir.

İşte yiyeceklerde kullanılan tohumlar bunlardır, sağlıklı alternatifler için besinlerinizde tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu