Yiyecekleri doğru saklayarak ömürlerini uzatın

Balıktan sebzeye, etten meyveye kadar tüm yiyeceklerin ömrünü, doğru saklama yöntemleri ile uzatmak mümkün. Ayrıca bu durum, sağlıklı beslenmenin de en önemli unsurlarından biri. Bu yazımızda sizin için, bazı yiyeceklerin doğru saklama yöntemlerini bir araya getirdik.

  • Salam, sucuk ve sosis gibi ambalajlı ürünler, paketleri açıldıktan sonra 3 gün buzdolabında muhafaza edilebilir. Ürünler, bu süre içerisinde tüketilmeyecekse dondurma yöntemi ile muhafaza süresi 6 aya kadar uzatılabilir.
  • Taze nane, dereotu, fesleğen gibi otlar bozulmamaları için, ince bir şekilde kıyılmalı, folyoya sarılmalı ve derin dondurucuda saklanmalıdır. Bunun yanı sıra, ince kıyılmış otlar, kavanozlara koyulduktan sonra üzerine sirke, kaya tuzu veya sıvı yağ eklenebilir ve ardından buzdolabında muhafaza edilebilir.
  • Hazır mayonezler buzdolabında bir yıla kadar saklanabilir, ancak evde yapılan mayonezlerin 1-2 gün içerisinde tüketilmesi ve bu süre zarfında da buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir.
  • Yumurtalar, üzerinde barındırdıkları koruyucu tabakanın yok olmaması için yıkanmadan buzdolabına konulmalıdır.
  • Derin dondurucudan çıkarılan bir et, mikrodalga veya suda çözdürüldükten sonra tekrardan dondurulmamalı, hemen pişirilerek tüketilmelidir.
  • Kutuda satılan peynirler, buzdolabında yine kendi kutusuyla muhafaza edilmelidir. Ancak, diğer türlü olanlar yani ambalaja sarılanlar, peynirin bozulmasına neden olacağı için ambalaj çıkarıldıktan sonra kapaklı bir kutuda saklanmalıdır.
  • Meyve ve sebzeler üzerine yapışan paratizler, saf su ile yıkamakla temizlenmez. Bunun için, meyve sebzeler sirkeli veya limonlu suda yaklaşık bir 5 dakika bekletildikten sonra muhafaza edilmelidir.
  • Ispanak ve marul gibi sebzeler, köklerindeki çamurlar ve topraklar temizlendikten sonra buzdolabında saklanmalıdır.
  • Balıklar, porsiyonlara bölündükten sonra alüminyum folyoya sarılmalı ve derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzları bir kez çözdürülen balıklar, tekrardan dondurulmamalıdır.

Bu yöntemler doğrultusunda saklayacağınız yiyeceklerin ömürleri daha uzun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu