Yiyeceklerin kilere yerleşimi

Kiler, yiyeceklerin saklandığı ve depolandığı yerdir. Yiyeceklerin bozulmaması ve taze kalabilmesi için, kilerin nemden uzak ve iyi havalandırılan bir yer olması gerekir.

Yiyecekleri kilere yerleştirirken, belli bir düzen takip edilmelidir. Aşağıdaki noktalara dikkat edin: 

• Yiyecekleri kategorilere ayırıp, aynı gruptakileri yan yana yerleştirin. 

• Ağır ve büyük paketlerdeki yiyecekleri ve şişeleri alt raflara yerleştirin. Yerleştirme sırasında, etiketlerin öne gelmesine özen gösterin. Böylece, ürünün ne olduğunu hemen anlayabilirsiniz. 

• Pastörize sütler, direk yere konmamalıdır. Bir rafın üstüne, son kullanma tarihi en yakın olan paket en önde olacak şekilde sıralanmalıdır. 

• Muz ve kivi, diğer meyve ve sebzelerin daha hızlı olgunlaşmasına ve bozulmasına yol açan bir gaz salgılar. Bu sebeple, bu iki meyveyi kilere koyacaksanız bile, diğer sebze ve meyvelerden uzak olmalarına dikkat edin. 

• Konserve gıdaları satın alırken, paketi hasarlı olanları almamaya özen gösterin. Açtığınız konserveleri tüketemediyseniz, konservenin içinde bırakarak muhafaza etmeye çalışmayın. Ürünün asidik içerikleri, konserve kutusunun metal malzemesi ile reaksiyona girebilir ve yiyeceğin zararlı hale gelmesine yol açabilir. 

• Açtığınız konserve yiyecekleri, hava geçirmeyen buzdolabı poşetlerine koyup, buzdolabında saklayabilirsiniz. 

• Kuru gıdaları satın alırken, paketinin sağlam olmasına dikkat edin. Bir kez açtığınız kuru gıda paketini, metal veya cam kavanozlara boşaltmanız gerekir. 

Yukarıdaki ayrıntılara dikkat ederek, yiyeceklerinizi düzenli ve taze bir şekilde saklayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu