Yiyeceklerinizi derin dondurucuda nasıl saklayabilirsiniz?

Derin dondurucuların en etkin kullanımları dolu oldukları zamanlardır. Yiyeceklerin derin dondurucuların içine çok iyi yerleştirilmesi gerekir. Ancak havanın gıdalar arasında dolaşmasına elverecek boşluklar bırakılmalıdır.

Elektrikler kesilirse içi dolu olan derin dondurucuyu kesinlikle açılmamalıdır. Bu şekilde 48 saate kadar yiyeceklerinizi 0 derecede tutabilirsiniz. Ancak derin dondurucu nispeten boş ise, içindeki gıdaları 24 saate kadar bozulmadan saklanabilir. Eğer yaşadığınız bölgede çok sık elektrik kesintisi oluyorsa, derin dondurucunuzu mümkün olduğu kadar dolu tutmaya gayret göstermelisiniz. Dondurucunuz yeteri kadar dolu değilse boşlukları buz torbalarıyla doldurabilirsiniz. Çünkü kesintilerde, bu buz torbaları dondurucudaki soğuk havanın daha uzun süre kalmasına yardımcı olurlar.

Siz evde yokken derin dondurucunuzun çözülüp çözülmediğini anlamak için, bir kavanozu buz küpleriyle doldurup, dondurucunun içine koyun. Döndüğünüzde buzlar erimiş, şekil değiştirmişse derin dondurucunuz çözülmüş ve tekrar donmuş demektir. Bu, içindeki yiyeceklerin gerektiği gibi saklanamadığına işarettir.

Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri (özellikle dar ağızlı olanları) kullanılmamalıdır. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir.

Yiyecekleri derin dondurucuda alüminyum folyo yerine, plastik torbalara koyarak ya da streç filme sararak dondurmayı tercih edebilirsiniz.

Dondurduğunuz gıdaların üzerine tarih atabilirsiniz. Dondurucudaki gıdaları kullanırken tarih sırasına göre yerleştirmenizi öneririz. Böylece dondurulunca, birbirine benzeyen gıdaları ayırt etmeniz kolaylaşır ve gıdaları bu sıraya göre de kullanabilirsiniz.

Yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve derin dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır. Bu nedenle pirzola gibi yağlı etlerinizi, derin dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, önce fazla yağlarını ayıklamanızı öneririz.

Pişirdiğiniz yemeği donduracağınızı önceden biliyorsanız, çok fazla baharat kullanmamaya özen gösterin. Çünkü dondurulduklarında baharatların tatları keskinleşebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu