Yiyeceklerinizi nasıl kurutabilirsiniz?

Seracılığın ilerlemesi ile birlikte artık istenilen gıdaya istenildiği zaman ulaşılsa da, kurutulmuş gıdaların yeri farklıdır. Kurutulmuş sebze ve meyveleri satın alabileceğiniz gibi, evinizde kendiniz de kurutabilirsiniz.

Gıdalarınızı nasıl kurutabilirsiniz? 

Yiyeceklerinizi kurutmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şey, yiyeceklerinizin kaliteli ve taze olmasıdır. Kurutacağınız yiyecekleri alırken taze ve kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. 

Kurutmak için aldığınız yiyecekleri temizlendiğinden emin olana kadar iyice yıkayın. Hatta mümkünse yiyeceklerinizin tam olarak dezenfekte olabilmesi için, 10 dakika sirkeli suda bekletin. Sirkeli su yiyeceklerin üzerindeki mikropları öldürür. 

Gıdalarınızı yıkadıktan sonra kurumaya bırakın. Kuruyan yiyeceklerinizi parçalar halinde kesin. Kestiğiniz parçalar ne kadar küçük olursa, gıdaların kuruma süresi o kadar azalacaktır. O yüzden yiyeceklerinizi mümkün olduğunca küçük parçalara ayırın. 

Sebze ve meyvelerinizi ev tipi ( fırın ) kurutucularda kurutabileceğiniz gibi, doğal yoldan kurumasını da sağlayabilirsiniz. Eğer yiyeceklerinizi ev tipi kurutucularda kurutacaksanız, bu kurutucuların ısı değerinin 30 – 35 C’yi aşmamasına özen gösterin. Isı değeri arttıkça kurutulan gıdaların lezzeti azalır. Kurutma işlemi biten meyve ve sebzelerinizi soğuması için 10 dakika bekletin. 

Yiyeceklerinizi doğal yöntemlerle kurutacaksanız, hava akımı olan bir yerde kurutmalısınız. 

Kurutma işlemi bittikten sonra sebze ve meyvelerinizi derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda muhafaza edilen yiyeceklerin ömrü uzayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu