Yoğurdun Ekşimesi Nasıl Önlenir?

Bin bir emekle ve özenle yaptığınız yoğurdu uzun süre taze şekilde tüketmek istiyorsanız ekşimesini engellemelisiniz. Evde yapılan yoğurdun ekşimesi nasıl önlenir?

Öncelikle yaptığınız yoğurdu uygun şekilde muhafaza etmelisiniz. Yoğurt, güneş görmeyen ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Aksi halde, yoğurdun vitamin değeri önemli ölçüde kaybolur.

Yoğurdu sulandırmamak için, bir tahta kaşık ile, yoğurdu üstünden alarak kullanmak gerekir. Yoğurttan daha fazla yararlanmak için, suyunun atılmaması önerilir. Yoğurdun tüm vitaminleri ve mineralleri suyunda bulunur. Ayrıca bu su, yemeklere ekşi bir tat kazandırmak için de kullanılabilir.

Yoğurdun suyu, birkaç gün içinde kendiliğinden ayrılır. Yoğurt içindeki vitaminler suyuna geçtiği için de, yoğurt yerken mutlaka suyu ile karıştırılarak tüketilmesi önerilir.

Yoğurdun birçok çeşidi bulunur. Örneğin, meze yapımı için süzme yoğurt yaygın olarak kullanılır. Yoğurt, saf olarak yenilebileceği gibi, yemeklerin yanında da tüketilebilir. Ayrıca, pek çok yemek ve içecek türü yoğurt ile yapılır. Örneğin, keş, ayran, cacık ve yoğurt çorbası bunlardan bazılarıdır.

Yoğurdun Ekşimesi

Yoğurt zamanla sulanıp ekşiyebiliyor. Bunu önlemek mümkün. Yoğurdun daha uzun sğre taze kalması için uygulanması gereken yöntem şöyle:

Yoğurdu büyük bir kapta mayalamak yerine, yoğurdu mayayı ilave ettikten sonra bir kvanaoz ya da cam birk aba aktarın ve bu şekilde mayalandırmaya bırakın. Küçük porsiyonlar halinde sakladığınız yoğurtları tükettikçe açacağınız için diğer kavanozlardaki yoğurtlar taze kalabilir.

Yanı sıra yoğurt mayalarken kullandığınız mayanın taze, ekşimemiş ve yoğun kıvamlı bir maya olmasına dikkat edin.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu