Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yoğuşmalı kombiler; yanma sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık gazın içerisinde bulunan su buharının, yoğuşturulmasıyla ortaya çıkan enerjinin, tekrar sistemde kullanılmasıdır.

Yoğuşmalı kombide, turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharının enerjisi sisteme geri kazandırılır.

Yoğuşmalı kombilerde kullanılan parçalar diğer kombilere göre daha pahalıdır ve sistemde kullanılan suyun sıcaklığı da ( 50- 30 C) yani düşük sıcaklıkta olması gerekir. Bundan dolayı da daha fazla radyatör kullanılmalıdır. Bu da sistemin daha pahalıya kurulması demektir. Bu tip cihazlar, ancak yerden ısıtma sistemleri için tercih edilebilir. Yoğuşmalı kombi kullanıldığı takdirde sıcak su tesisatının; demir, bakır veya alüminyum tüm folyolu borularla yapılması zorunludur.

Yoğuşmalı kombi günümüzde en yüksek verimi sağlayan kombi çeşididir. Bu verim, dışarıya atılan su buharının da ısıtma sistemine eklenebilmesinden kaynaklanıyor. Bu ek ısı sayesinde, normalde elde edilen sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklık elde edilebiliyor.

Tam yoğuşmalı kombiler 50 derece ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki su buharını yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 oranında, 50 derece üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm kombilerde uygulanan standart işlemlerin yanı sıra yoğuşmalı kombilere yapılacak bir kaç özel işlem vardır.

  • Kombinin sızdırmazlığı kontrol edilmelidir.
  • Kombinin tozları temizlenmelidir.
  • Sıcak su girişleri ve ısıtma kontrolü yapılmalıdır.
  • Gaz ayarı düzenlenmelidir.
  • Kart sistemi ve elektronik kısımlar kontrol edilmelidir.
  • Gaz kesme modülünün kontrolü yapılmalıdır.
  • Kalorifer ısı dönüşümü kontrol edilmelidir.
  • Filtre temizliği yapılmalıdır.
  • Yoğuşmalı kombilerde ise yoğuşma su kabı temizlenerek kalorifer gidiş hattı çamur temizliği yapılır.

Yoğuşmalı Kombi ile Enerji Tasarrufu

Özellikle kış aylarında aile bütçelerinde önemli yer tutan doğalgaz faturalarını tam yoğuşmalı kombi kullanarak %30’a kadar azaltmak mümkün.

Ariston Thermo Pazarlama Müdürü Işıl Aksoy, doğalgaz faturasının nasıl azalacağı konusunda şunları öneriyor:

“Yoğuşma teknolojisine sahip kombi ve kazanlar bu teknoloji sayesinde bacadan atılan sıcak gazın içindeki ısının sisteme transfer edilmesini sağlıyor. Yoğuşmalı olmayan, standart kombilerde yanmış gazın bacadan çıkış sıcaklığı 120-130 dereceyi buluyor. Oysa yoğuşmalı kombilerde bu sıcaklık 40-45 dereceye kadar düşüyor.

Bu ısı kazancı, ısıtma sisteminden dönen ve yeniden ısınmak için kombiye giren dönüş suyunun ilk önce yüksek sıcaklıktaki baca gazı ile buluşması ve baca gazının ısısını alması ile sağlanıyor. Yani dönüş suyu baca gazının içindeki gizli ısıyı çekiyor ve ısı kaybından dolayı baca gazındaki buhar damlacıklar oluşturarak yoğuşuyor.

Yoğuşma teknolojisi evin büyüklüğünden bağımsız olup, sadece gidiş-dönüş suyu sıcaklığına bağlı olarak tasarruf oranını değiştirebilen bir sistemdir. Dolayısıyla hem küçük dairelerde hem de büyük mekanlarda tasarruf sağlıyor. Yoğuşmalı kombiler, her sıcaklıkta klasik konvansiyonel kombilere göre çok daha yüksek verimle çalışıyor.

Yoğuşmalı kombilerden elde edilen ısı verimliliği yaklaşık olarak %109 civarındadır. Bu oran klasik kombilere göre %17 civarında bir pozitif verime işaret eder. Yoğuşmalı kombiler bu pozitif verim nedeniyle aynı enerji ile daha fazla ısıtma gücüne sahiptirler ve enerji israfını büyük oranda azaltırlar.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben yoğuşmalı kombi aldım ve tasarruf bakımından oldukça memnun kaldım. Bence yoğuşmalı almak bugün daha mantıklı. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu