Yöresel Tatlılar

Özel günler ve bayramlarda özenle yapılan tatlılar Anadolu’nu zengin mutfak kültürünün önemli bir parçasını oluşturur.

Saçarası

Saçarası
Görsel: tripadvisor.com

Konya mutfağına özgü bir tatlıdır. Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezszetlerindendir. Tatlı tepsisi sacın üzerine konur, ocağa oturtulur. Üzerine ikinci bir saç kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenir. Böylece tatlı tepsisi iki saç arasında pişer.

Kerebiç

Kerebiç

Mersin yöresinin lezzetlerindendir. Özel günlerde ve bayramlarda bolca tüketilir. Beyaz bir köpüğün içinde yatan irmikle yapılmış, içi fıstık veya ceviz dolu, içli köfte şeklinde oldukça şekerli bir tatlıdır.

Cumalıkızık Helvası

Bursa yöresine ait bir tatlıdır. Bursa’nın tarihi köyü Cumalıkızı’ta özellikle Ramazan Bayramı’nda yapılır. Pekmezli bir helvadır.

Bici Bici Muhallebisi

Bici Bici
Görsel: cukurovagazetesi.com

Bici bici muhallebisi, Adana iline özgü bir yaz tatlısıdır. Halk arasında kısaca bici olarak adlandırılan tatlı; rendelenmiş buz, pudra şekeri, pişmiş nişasta ve şerbetten yapılır.

Zürbiye

Bursa yöresinden bir tatlıdır.  Süt ve bir su bardağı su tencerede kaynatılır. Kaynayınca un ilave edilerek beş dakika daha pişirilir ve altı kapatılıp soğumaya alınır. Ilıyınca zeytinyağı, nişasta ve 2 yumurta katılıp yoğrulmaya başlanır. Hazırlanan hamurdan biraz koparılır, avuç içinde parmak kalınlığında yuvarlanır ve düğüm yapılır. Hazırlanan bu hamur kızgın yağda kızartılıp servis tabağına alınır. Üzerine pekmez yahut bal dökülür.

Met Helvası

Met Helvası

Eskişehir mutfağı özgü bir tatlıdır. Un, şeker, yağ, limon ve su kullanılarak, 2-3 cm çapında ve 6 cm uzunluğunda yuvarlak olarak hazırlanıp, yatay kesilerek yapılan helvanın kakaolusu ve vanilyalısı vardır.

Zırva

Kastamonu yöresine ait bir tatlıdır.  Nişasta, loğusa şekeri ve hindistan şekeriyle yapılır. Yapılışı da oldukça kolaydır.

Delioğlan Sarığı

Safranbolu’nun meşhur lezzetlerindendir. Özel günlerde ve bayramlarda yapılır. Börek gibi yapılır ve kızartılır.

Haside

Haside

Kars ve civarında yapılan bir tatlıdır. Pekmez ve tereyağından yapılan oldukça lezzetli bir tatlıdır. Üzümden yapılanı da vardır. Üzerine ceviz serpilerek ikram edilir.

Birbirinden nefis yöresel tatlılar asırlardır sofralarımızı lezzetlendirmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu