Yorgan Nasıl Yıkanır?

Bahar kapıda. Kışlıklar dolaplara yerleştirilmek için gün sayıyor. Bahar temizliği de yaklaşıyor.

Kış mevsiminin kurtarıcılarından, sizi sıcacık tutan yorganların temizlik vakti de yaklaşıyor. Yorganlar, temizlenip bir sonraki kış mevsimi için dolaplara yerleştirilecekler. Yorganların üretildikleri malzemeye göre birbirinden farklı yıkanma yöntemi vardır.

Yünlü Yorgan

Yün yapı itibariyle suyla temas ettiğinde birine yapışan bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple yünlü yorganlar sıcak suda yıkanmamalıdır. Yünlü yorganlar soğuk suda yıkanmalıdır. Küveti soğuk suyla doldurun ve ve yorganınız yünlerini küvete koyun. Kumaş deterjanıyla yıkayın. Küvetiniz yoksa leğen de kullanabilirsiniz.

Silikon Yorgan ve Kaz Tüyü Yorgan

Silikon ve kaz tüyü yorganlar yıkanabilirler. Özel programda yıkanmaları gerekir. 40 derecede yıkanmaları önerilir. Yıkarken makineye bir tenis topu koyarsanız tüyler topaklanmayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Hijyen sorunu yaşamamak için kurutma işlemi doğru ve özenli şekilde yapılmalıdır. Kurutma makinesi kullanacaksanız, ortalama 60 derecelik sıcaklık kurutma için uygundur.  Güneşte kurutmak istiyorsanız, güneşin etkili olduğu öğlen saatlerini tercih etmemelisiniz. Güneş, yorganların renklerinin solmasına sebep olabilir.

Yorganların temizliğinden önce, özellikle fabrikasyon olanların etiketlerindeki kullanım talimatlarına uymanız yorganınızın ömrünü uzatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu