Yorgan Temizliği

Yorgan temizliği nasıl yapılır? Yorgan nasıl yıkanır? Evde yorgan temizliği mümkün. Yorganlarınızı sık sık yıkayın. Böylece çok temas ettiğiniz tekstil ürünlerini temiz tutun. Yorganları makinede yıkayabilirsiniz. Ama nasıl?

Kaliteli ve iyi bir uyku için bazı temel kurallar var. Uzmanlar, on yıldan fazla kullanılan yorgan ve yastığın uyku kalitesini etkilediğini belirtiyor. İyi bir seçim yapmanız için öncelikle ihtiyacınızı belirlemeniz gerekiyor. İyi yorgan seçimi kaliteli uyku anlamına geliyor. Havalar soğuduğunda yorgan, en güzel ısınma yöntemlerinden biri haline geliyor. Yorganın kaliteli olması, ısınmak için daha az enerji tüketmenizi ve tasarruf etmenizi sağlar. Yorgan temizliği konusuna geçmeden önce yorgan seçiminden bahsedelim.

Yorgan temizliği
Yorgan temizliği

Doğru Yorganı Seçin

Nasıl bir yorgan seçeceğinizi kişisel tercihlerinize göre şekillendirin. Ancak yorgan satın alırken temelde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

  • Yatak odanızdaki ortalama ısı düzeyini dikkate alın. Seçeceğiniz yorganın ısı değişimlerine karşı uyumlu olması gerekir.
  •  Bir yorganın hava alabilme özelliği, yumuşaklığı ve hafifliği, sıcaklık tutma kapasitesini de belirlediğinden, seçiminizi yaparken bu unsurları da göz önünde bulundurun.
  • Yorganın kalınlığı ve inceliğine göre inceleyin. Fakat en kalın yorganın, en sıcak tutan olmayacağını aklınızda bulundurun.
  • Yorganın üretiminde kullanılan malzemeleri araştırın. Yumuşaklığını ve alerjik olup olmadığını kontrol edin.

Yatağınızın boyutlarını dikkate alın. Doğru yorgan seçimi yaparak kaliteli bir uyku geçirebilirsiniz.

  • Kuş tüyü, ördek ve kaz tüyünden yapılan yastık ve yorganlar için kullanılan genel bir terimdir. Bu tür kuşların ilk kat tüylerinin altında, daha minik tüyler vardır. Bu tüyler, kuşu sıcak tutar. Kuş tüyü yorganlar, hem sağlıklı, hem de konforludur. Yorgan alışverişinizde kuş tüyü yorganlara yönelin. 
  • Dolgu, yastık ve yorganların kalitesini belirler. Daha yoğun dolgulu yorganlar, daha düzgün durur ve daha kalitelidir. Ancak fiyat düştükçe, dolgu da zayıflar ve yorganın içinde zamanla toplanma yapabilir. 
  • Kullanılan tüylerin büyüklüğü de fiyatı etkiler. Kaliteli, büyük tüylerden yapılan yorganlar, daha pahalı ve kalitelidir. Büyük tüyler, daha fazla yalıtım sağlar ve soğuktan daha iyi korur. Sıcaklık beklentinize göre, seçeceğiniz tüy türüne karar verin. 
  • Yorganın kumaşındaki ilmek sayısı da çok önemlidir. Kumaşın bir santimetre karesine düşen ilmek sayısı, yorganın kalitesini ve ısıtma katsayısını arttırır. İlmek sayısı arttıkça, kumaş, kuş tüyünü daha düzgün muhafaza eder. İlmek sayısı az olan kumaşların içindeki kuş tüyü, zamanla topak topak olur. 

Bu noktalara dikkat ederek ve beklentilerinizi göz önünde tutarak, kuş tüyü yorganlardan dilediğiniz özelliktekileri satın alabilirsiniz. Gelelim yorgan nasıl yıkanır konusuna.

Yorgan Temizliği Nasıl Yapılır?

Kış aylarında soğuktan korunmak için sarındığınız yorganların temizliğine özen gösteriyor musunuz? Bakteri barındıran yorganlar, hastalıktan korunmak için sığındığınız güvenli alanları da güvenilmez hale getirir. Bu sebeple, birbirinden farklı malzemelerden üretilen yorganların temizliğine dikkat edin. Yorganların üretildikleri malzemeye göre birbirinden farklı yıkanma yöntemi var.

Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Yün yapı itibariyle suyla temas ettiğinde birine yapışan bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple yünlü yorganlar sıcak suda yıkanmamalıdır. Yünlü yorganlar soğuk suda yıkanmalıdır. Küveti soğuk suyla doldurun ve ve yorganınız yünlerini küvete koyun. Kumaş deterjanıyla yıkayın. Küvetiniz yoksa leğen de kullanabilirsiniz.

Eğer çamaşır makinesine sığabilecek ebatlarda bir yün yorganınız varsa, yorganınızı yünlü yıkama programında makinede yıkayın. Eğer yorgan makineye sığmıyorsa, küvette yıkamalısınız. Küveti soğuk su ile doldurun ve yorganınızı 1-2 saat bu suda bekletin. Ardından suya, yünlü çamaşırlar için üretilen deterjanlardan 2 çay bardağı ekleyin ve iyice köpürtün. Yorganınızı iyice çevirerek yıkayın.

Bu işlemin ardından küvetteki deterjanlı suyu tahliye edin ve küveti temiz su ile doldurun. Yorganınız durulanana kadar temiz suda çevirin. Arından yorganınızı kurutun. Kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.

Pamuk Yorgan Nasıl Yıkanır?

Eğer makineye sığacak ebatlarda bir yorganınız varsa, hassas programda yıkayabilirsiniz. Ardından uygun bir yere sererek kurutun, böylece pamuk bir alanda toplanmayacaktır. Eğer yorganınız makineye sığmayacak gibiyse, tıpkı yün yorganda olduğu gibi küvette yıkayabilirsiniz.

Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır?

Elyaf yorganları da makineye sığabilecek gibiyse, 30-40 derecede yıkayabilirsiniz. Aksi durumda pamuk ve yün yorganlarda olduğu gibi küvette yıkamalısınız. Kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Silikon Yorgan ve Kaz Tüyü Yorgan Temizliği

Silikon ve kaz tüyü yorganlar yıkanabilirler. Özel programda yıkanmaları gerekir. 40 derecede yıkanmaları önerilir. Yıkarken makineye bir tenis topu koyarsanız tüyler topaklanmayacaktır.

Kuş Tüyü Yorgan Temizliği

İnce olduğu için çok yer kaplamayan kuş tüyü yorganları, hassas programda makinede yıkayabilirsiniz.

Tüm yorganlar yıkandıktan sonra iyice kurutulmalıdır. Kurutma işlemi için yorganı boylu boyunca serebileceğiniz alanları tercih edin. Kuruma işleminin daha kısa sürmesi ve rutubet oluşmaması için yorganları ılık bir ortamda kurutun. Bu yöntemleri kullanarak yorganlarınızın hijyenini sağlayabilirsiniz.

Yorgan nasıl yıkanır?
Yorgan nasıl yıkanır?

Yorgan Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hijyen sorunu yaşamamak için kurutma işlemi doğru ve özenli şekilde yapılmalıdır. Kurutma makinesi kullanacaksanız, ortalama 60 derecelik sıcaklık kurutma için uygundur.  Güneşte kurutmak istiyorsanız, güneşin etkili olduğu öğlen saatlerini tercih etmemelisiniz. Güneş, yorganların renklerinin solmasına sebep olabilir.

Yorganların temizliğinden önce, özellikle fabrikasyon olanların etiketlerindeki kullanım talimatlarına uymanız yorganınızın ömrünü uzatacaktır.

Kuş tüyü yorgan temizliği ve yün yorgan temizliği için ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu