Yumurta Hakkında Her Şey

Yumurta hakkında bilinmesi gereken her şey bu yazıda. Yumurta nasıl çırpılır, pişirilir, haşlanır, saklanır?

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Yumurta, yüksek ısıda asit çıkaran bir besindir. Bu nedenle, yumurtanın on dakikadan fazla haşlanmaması önerilir.

Yumurta hakkında bilmek isteyebileceklerinize haşlama ile başlayalım. Yumurtayı, soğuk su dolu bir tencere koyun ve kaynamasını bekleyin. Su bir defa kaynadıktan sonra tencereyi ocaktan alın. Ocaktan aldığınız tencerenin içine soğuk su koyup tekrar ocağa yerleştirin. Yumurta haşlarken tek haşlamaya dikkat edin. Yumurtayı orta ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve 1 dakika 45 saniye bekletin. 2 dakikadan fazla bekletirseniz, yumurtanız katı olacaktır. İstediğiniz kıvam daha sulu ise, daha az bekletmeniz gerekecektir. Yumurta kaynadıktan sonra suyu tekrar değiştirmenizin nedeni, yumurtanın aynı su içinde haşlanıp lastik gibi olmaması içindir.

Yumurta Nasıl Pişirilir?

Yumurta pişirirken kıvamını ayarlamak için,  sayı sayma yöntemi uygulanabilir. Bu yöntemde,  rafadan yumurta için 100’e kadar, kayısı kıvamında olması için 150’ye kadar, katı olması içinse 200’e kadar yavaş yavaş sayılır. Yumurtaların daha rahat soyulması için,  pişirme suyuna biraz mutfak tuzu koyulması tavsiye edilir.

 • Yumurta pişirirken, dikkat edeceğiniz bazı detaylarla ister sahanda, ister rafadan yapın yumurtanın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yumurta alırken, taze olmasına dikkat edin. Üretim tarihi üzerinden belli bir zaman geçen yumurta bayatlamaya başlar. Muhafaza etme süresi azalır.
 • Yumurtayı kullanmadan önce oda sıcaklığında tutun. Hijyen açısından yumurtayı kulandan önce yumurtayı yıkayıp, kurulamalısınız.
 • Yumurtayı kırarak pişirecekseniz, kabuklarının yumurtaya karışmamasına dikkat edin. Kabuğun yumurtaya karışmasını önlemek için, yumurtayı pişireceğiniz kaptan ayrı bir kaba kırın. İçine kabuk düşmediğinden emin olduktan sonra, kullanacağınız kaba boşaltabilirsiniz.
 • Yumurtayı haşlayacaksanız kullanacaksanız, pişme süresine özen gösterin. Yumurta 12 dakikadan fazla pişerse sarı kısmının etrafında yeşil bir renk oluşur. Bu oluşan yeşil renk demir ve sülfür bileşiği oluşumunu gösterir. Bu yumurtanın besin değerinin kaybolmasına ve sindirim güçlüğü oluşmasına yol açar.

Yumurta Nasıl Çırpılır?

 • Yumurtayı bütün değerlendirebileceğiniz gibi, sarısı ve akını ayırıp da kullanabilirsiniz. Akını tek başına kullanacaksanız, çırpmanız gerekecek. Yumurta akını çırparken, nelere dikkat etmelisiniz?
 • Yumurta akı çırpıldığında, kıvamını tutturmak istiyorsanız, yumurtayı oda sıcaklığında tutmanız gerekiyor.
 • Yumurta akını ve sarısını ayırırken özenli davranın. Yumurtanın akının içine küçük bir damla da olsa sarısının karışmamasına dikkat edin. Yumurtanın sarısı, akının kabarmasını engeller.
 • Yumurtayı çırparken, el çırpması ve çatal yerine, elektrikli mikserleri tercih edin. Elektrikli mikserler yumurta akının diğer çırpıcılara göre daha kısa sürede kıvamına gelmesini sağlar.
 • Yumurtayı çırpacağınız kabın mutlaka temiz olmasına özen gösterin. Kabı kullanmadan önce yıkayın.

Yumurtanın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Satın alınan yumurtaların bazıları bozuk olabilir. Bunun için yumurtaların, önce bir kaba tek tek kırılması önerilir.  Böylece,  bozuk yumurta nedeni ile bütün yemek malzemesinin ziyan olması önlenir.

Çatlak veya kırık yumurtalar, bakteriler için çok uygun bir ortam oluşturacağından, bu tür yumurtaların kullanılmaması tavsiye edilir.

Yumurta Nasıl Saklanır?

 • Yumurta en iyi buzdolabında muhafaza edilir. Eğer buzdolabında muhafaza edemiyorsanız, soğuk bir odada 3-5º C arasında saklayabilirsiniz. Bu şekilde yumurtayı iki hafta saklayabilirsiniz.
 • Yumurtayı sakladığınız yerin nem derecesi yüzde 99’un altına inmemelidir. Belirtilen derecenin altına düşmesi yumurtanın su kaybetmesine neden olur. Su kaybeden yumurta çabuk bayatlar.
 • Yumurtanın tazeliğini ve görüntüsünü korumak için serin, rutubetsiz ve karanlık yerlere koyun.
 • Yumurtayı sivri tarafı altta kalacak şekilde, yerleştirin. Özel ambalajında da saklayabilirsiniz.
 • Yumurtayı kesinlikle önceden ıslatmayın. Yumurtanın nemlenmeden muhafaza edilmesi gerekir.

Artan Yumurta Nasıl Saklanır?

Bir tarif için yumurtanın akını ve sarısını ayırdıktan sonra, kullanmadığınız bölümünü hava almayan bir kaba koyup, dondurun. Yumurta sarısının jelleşmesini engellemek için her dört yumurta sarısına yemeklerde kullanacaksanız bir tutam tuz, tatlılarda kullanacaksanız tepeleme bir çay kaşığı şeker ekleyin.

Yumurtaları kullanacağınız günden bir gün önce, kabı buzluktan buzdolabına alın ve gece boyunca yumurtaların çözülmesini bekleyin. Bu basit yöntem ile yumurtaların kullanmadığınız bölümlerini de doğru şekilde muhafaza ederek, israfı engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu