Yumurta Kabuğu ile Muhteşem Tasarımlar

Sanatçı Elisa Sheehan kintsugi tekniği kullanarak yumurta kabuklarını muhteşem bir esere dönüştürüyor. Enfes yumurta kabuğu tasarımları.

Geleneksel Japon el sanatları dalı olan kintsugi ile kırılmış ya da çatlamış seramik eşyalar onarılıyor. Bu teknik kullanılarak yapılan pek çok muhteşem çalışma var. Seletti’ni yapboz yemek takımıyla yaptıları ve  ahşap mobilyaların onarıldığı Second Life Toys da kintsugiyi anımsatan tekniklerle yaratılmış çalışmalar. Şimdi eşsiz eserlerin arasında Elisa Sheehan’ın Kintsugi yumurta kabuğu tasarımlarından oluşan Eggshells serisi de ekleniyor.

Yumurta Kabuğu

Elisa Sheehan Kintsugi Eggshells serisini, “kusurun gerçek bir değer olarak görsel temsili” olarak tanımlıyor. Kinsugini yönteminde kusur bir güzellik olarak sergilenir. Elisa Sheehan da yumurta kabuğu çalışmalarında bu inceliği benimsiyor. Sanatçı kırık ve çatlamış yumurta kabuklarını sulu boya renklendiriyor. Ardından da altın varakla kabuklardaki çatlakları onarıyor.

Yumurta Kabuğu

Kintsugi Eggshells İnsan Yaşamını Sembollize Ediyor

Sheehan’a göre, Kintsugi Eggshells serisi yumurta kabuklarından daha fazlasını sembolize ediyor.  Alt metinde insan yaşamı yer alıyor. Kintsugi sanatı, onarılan objenin yaşına, tarihine ve kusurlarına yönelik bir saygı duruşu niteliği taşır. Sheehan’a göre kendi yaşamımıza bu şekilde yaklaşmalıyız. Genç gibi görünmeye çalışmak yerine, bulunduğumu yaşın güzelliğini kucaklamalıyız ve kendimizi onurlandırmalıyız.

Sanatçı bu çalışmaya küçük bir meditasyon olarak başlamış. Fakat zamanla bu uğraş bir sanatsal pratiğe dönüşmüş. Sheehan’ın çalışmaları instagram sayfasından da izlenebilir.

Kintsugi Nedir?

Siz de bu ilham verici çalışmalardan yola çıkarak kendi yumurta kabuğu tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca kintsugi tekniği kullanarak başka çalışmalar yapmak da mümkün.

Kintsugi veya kintsukuroi, bir Japon toz altın, gümüş veya platin ile toz haline getirilmiş veya karıştırılmış reçine ile kırık çömlekleri onarma sanatıdır. Bir felsefe olarak, bir nesnenin tarihinin bir parçası olarak kırılmasısnı ve onarımı ele alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu