Yumurta pişirirken, nelere dikkat edilmelidir?

Yumurta pişirmenin de püf noktaları olur mu, demeyin. ister sahanda, ister rafadan yapın yumurtayı pişirirken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Yumurta pişirirken, dikkat edeceğiniz bazı detaylarla ister sahanda, ister rafadan yapın yumurtanın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurta alırken, taze olmasına dikkat edin. Üretim tarihi üzerinden belli bir zaman geçen yumurta bayatlamaya başlar. Muhafaza etme süresi azalır.

Yumurtayı kullanmadan önce oda sıcaklığında tutun. Hijyen açısından yumurtayı kulandan önce yumurtayı yıkayıp, kurulamalısınız.

Yumurtayı kırarak pişirecekseniz, kabuklarının yumurtaya karışmamasına dikkat edin. Kabuğun yumurtaya karışmasını önlemek için, yumurtayı pişireceğiniz kaptan ayrı bir kaba kırın. İçine kabuk düşmediğinden emin olduktan sonra, kullanacağınız kaba boşaltabilirsiniz.

Yumurtayı haşlayacaksanız kullanacaksanız, pişme süresine özen gösterin. Yumurta 12 dakikadan fazla pişerse sarı kısmının etrafında yeşil bir renk oluşur. Bu oluşan yeşil renk demir ve sülfür bileşiği oluşumunu gösterir. Bu yumurtanın besin değerinin kaybolmasına ve sindirim güçlüğü oluşmasına yol açar.

Yumurta kabuğu pek çok mikrop taşıyor olabilir. Bu yüzden yumurta ile temas ettikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu