Yün Nasıl Yıkanır?

Yünlü giysiler, soğuk kış günlerinin kurtarıcılarındandır. Temizlikleri de zahmetlidir. Bunun yanı sıra yün yorgan ve battaniyelerin temizliği, diğer yorgan ve battaniye çeşitlerine oranla daha zordur. 

Tercih edildikleri oranda da hassas olan yünlü giysi ve tekstil ürünleri, özel bakım istemektedir. Doğru yıkar ve bakımlarını ihmal etmezseniz yünlü ürünleri uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Yünler Nasıl Yıkanmalıdır?

Yün sıklıkla temizleme gerektirmeyen bir üründür. Birkaç kez giyilmiş ya da kullanılmış ürünler yıkama gerektirmeden de temizlenebilir. Kirli yeri soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Ürünü de sıklıkla havalandırmanız yeterli olacaktır.

Eğer ürünü yıkayacaksanız yıkamadan önce soğuk suda bekletmelisiniz. Böylece yıkama sırasında ürünün küçülmesini önüne geçebilirsiniz. Su yeterli soğuklukta olmalıdır.

Kirli bölgeyi sert bir fırça yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Önce kirli bölgeyi soğuk suya batırın ve ardından fırçalayın. Liflere zarar vermemeye dikkat edin.

Piyasada sadece yün temizliği için üretilmiş ürünler bulunmaktadır. Fakat doğal malzemeler de kullanabilirsiniz. El ya da sıvı sabunu sıcak suda karıştırın. Ardından karışıma soğuk su ekleyin. Yünün zarar görmemesi için temizlik malzemesi doğrudan ürüne temas ettirilmemelidir.

Sıcak su, esneme ve deterjanlar yünlerin eskimesi ve zarar görmesine sebep olur. Bu sebeple yıkama sırasında hassas davranılmalıdır. Soğuk ve sabunlu suda bekletilen yün son aşamada yıkanmalıdır.

Eğer yünü makinede yıkayacaksanız, ürünü makinede zarar görmeyecek şekilde konulmalıdır. Doğru deterjan kullanılmalı, ılık ya da soğuk suda, sıcak su haricinde bir programda yıkanmalıdır. Makinede sıkılmamalıdır.

Bu yöntemleri kullanarak yün ürünleri doğru şekilde temizleyebilir ve uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu