Yün Yorgan ve Battaniyelerin Temizliği

Yün yorgan ve battaniyelerin temizliği, diğer yorgan ve battaniye çeşitlerine oranla daha zordur. Ancak bu durum gözünüzü korkutmamalıdır, çünkü kaliteli bir yün yorgan ve battaniye uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Aynı zamanda yün tekstil ürünleri, kış aylarında daha iyi bir ısıtma sağlar.

Yün yorgan ve battaniye temizliğinde öncelikli olarak yıkama talimatlarının yer aldığı etiketin incelenmesi gerekir. Ancak ürünlerin üzerinde her zaman etiket bulunmaz ve bunun sonucunda da ürünlerin nasıl yıkanacağı sorunsalı ortaya çıkar.

Yünden üretilen tüm yorgan, battaniye, kıyafet gibi ürünlerin temizliğinde göz ardı edilemeyecek tek kural, yıkamada soğuk suyun kullanılmasıdır. Sıcak su, yün yorgan ve battaniyelerde yünlerin topaklanmasına; kıyafetlerde ise, çekmelere neden olur.

Günümüzde üretilen hemen hemen tüm çamaşır makinelerinin yünlü kumaş yıkama programı vardır. Makine ile yıkama yapma olanağı yok ise, şu yöntemlerin uygulanması doğru olacaktır:

Yün yorganınızı, soğuk su ile doldurduğunuz küvete batırın ve ortalama 2 saat boyunca suda bekletin. Ardından, yün kumaşlara özel olarak hazırlanan çamaşır deterjanınızı suya dökün ve yorganınızı iyice yıkayın. Dilerseniz, yorganınızı ayaklarınızla çiğneyerek de yıkayabilirsiniz. İşlemin ardından küvetinizdeki deterjanlı suyu boşaltın ve yeniden temiz su ile doldurun. İyice duruladığınıza emin olduğunuz yorganınızı, sererek kurutun. Yorganınızın nem kokmaması için kesinlikle kuruduğuna emin olmadan yatağınıza sermeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu