Yünlü Giysilerin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yünlü giysiler, soğuk kış günlerinin kurtarıcılarındandır. Hem sıcacık tuttukları hem de oldukça şık göründükleri için sıklıkla tercih edilirler.

Tercih edildikleri oranda da hassas olan yünlü giysiler, özel bakım istemektedir. Doğru yıkar ve bakımlarını ihmal etmezseniz yünlü giysilerini uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Yünlü giysileri sık sık yıkamanız gerekmez. Lekeli bir bölge varsa, o noktayı temizlemeniz yeterli olacaktır. Sık yıkamak yerine havalandırmanız daha doğru olacaktır.

Yıkama işlemi sırasında suyun kireçli olmamasına dikkat etmelisiniz. Makinede yıkayacaksanız, kireç önleyici tabletler kullanabilirsiniz.

Deterjan olarak da ipek ve yünlü giysiler için özel üretilenleri tercih edebilirsiniz. Normal deterjanlarda buluna çamaşır suyu esansı, yünlü giysilerinize zarar verebilir. Yıkama sırasında yünlü giysiler içi uygun olan yumuşatıcılardan kullanabilirsiniz.

Makinede yıkama sırasında hassas çamaşırlar için olan 30 derece programını seçmelisiniz. Yünlü giysiler sıcak suda çekerler. Bu sebeple yıkamadan önce 1 saat soğuk suda bekletmenizde fayda var. Yünlü giysilerinizi makineye atmadan önce çamaşır yıkama torbalarına koyabilirsiniz.

Tek bir noktayı temizleyecekseniz, doğal sabunları kullanmanız önerilir. Doğal sabundan lekeli bölgeye yavaşça uygulayın. Ardından soğuk suda yıkayın.

Yünlü giysileri mecbur kalmadıkça yıkamanız gerekmez. Kurutma makinelerinde kurutmamalısınız. Kurutma için güneşsiz bir odayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yünlü giysilerinizi ilkbaharda haşerelerden korumanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu