Zaman Kazandıran Mutfak Dekorasyonu

Mutfakta yemek yaparken, işinizi daha kolay yapabilmeniz için mutfağın düzeni önem taşır. Görselliğin ön plana çıktığı mutfaklarda hareket imkanı daha sınırlıdır. Hem göze hoş görünecek, hem de kolay hareket edebileceğiniz bir mutfak tasarımı yapabilirsiniz.

Mutfağa bir şekil vermeden önce mutlaka bir plan yapmalısınız. Yaptığınız plan dahilinde hareket etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfağın dolu olması hareket imkanını kısıtlar. Oysa herkes mutfakta rahat çalışmak ister. Mutfakta rahat çalışmak, pratik hareket edebilmek için mutfağı doğru bir şekilde dizayn etmelisiniz.

Mutfağınız Pratik Hale Getirin

Mutfak Aksesuarları

Mutfakta dolaplar dışında, raylı sistemlere de yer verebilirsiniz. Dolapların raflarını ince tellerle çevrili olmasına özen gösterebilirsiniz. Tel raflı dolaplarda aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz.

Dolaplar için diğer bir seçenek de duvara monte edilen dolaplardır. Yerden yüksek yere monte ettireceğiniz dolaplar mutfakta çok yer kaplamayacağı gibi, sık kullanmadığınız eşyalarınız ve gereçleriniz içinde bir depo görevi üstlenecektir. Ayrıca dolap içlerine ekstra parçalar monte ederek, daha fazla kullanım alanı yaratabilirsiniz.

Mutfak duvarına el gereçlerinizi asabileceğiniz raflar yaptırın. Böylece gereçler tezgah üstünde yer kaplamayacaktır. Duvarın bir alanını asılabilecek mutfak aletleri için ayırın.

Çekmecelerin işlevsel olabilmesi için sonuna kadar açılıyor olmasına özen gösterin. Böylece çekmeceleri daha fazla doldurabilirsiniz.

Mutfağa televizyon sehpası koymak yerine, televizyonu duvarda yüksek bir yere, yaptırdığınız bir setin üstüne yerleştirirseniz, mutfakta oldukça yer tasarrufu sağlamış olursunuz.

Ayrıca fırın ve ocağı ayrı kullanmak yerine set üstü ocakları tercih edebilirsiniz.

Kullanım sıklıklarına göre küçük ev aletlerinizi düzenleyin. Ayda bir defa kullandığınız aletleri daha yukarıdaki raflara, günlük kullandıklarınızı da tezgâha yakın raflara yerleştirin. Bu hem iyi bir görüntü yaratarak, hem de mutfakta daha pratik çalışmanızı sağlayacaktır.

Mutfak Adası

Mutfak Adası

Mutfağın büyüklüğü ve konumuna göre doğru adayı seçip, doğru şekilde konumlandırın. Adada ve tezgahta olmak üzere iki tane evye kullanın. Böylece iş yaparken, evye için mutfakta koşuşturmak zorunda kalmazsınız, her an elinizin altında olmuş olur. Beyaz eşyalarla mutfak dolabı arasında kalan bölümlere, boyutunu önemsemeksizin, küçük bölmeler yaptırın. Bu bölüme, tepsi, sirke, baharatlık gibi küçük ve dar malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz.

Mutfak Aksesuarlarını Düzenleyin

 • Fırın eldivenlerinizi ve diğer sık kullanılan mutfak elemanlarını, el altında bulundurun.
 • Paslanmaz çelik yüzeyler, hem şık durur, hem de kullanım açısından çok pratiktir.
 • Çatal bıçak takımını yerleştirdiğiniz düzenleyici, aynı zamanda küçük ve kolay kaybolan eşyaları saklamak için de iyi bir yerdir.
 • Tencereleri mutfak dolabının içine, boy ve tiplerine göre sıralayın. Takım tencereleri bir arada, üst üste sıralayın.
 • Duvara bir askılık asın. Yemek yaparken en çok kullandığınız aletleri bu askılığa asın. Böylece, aletlere istediğiniz zaman ulaşmak kolay olur.
 • Eski meyve kasalarını boyayın ve dilediğiniz her şeyi depolamak için masanın altına koyun.
 • İlk olarak, mutfağın tamamen temiz olduğundan emin olun. Tezgah ve ada üniteler temiz ve düzenli olsun. Böylece karışıklıktan uzakta çalışırken, daha rahat kararlar alabilirsiniz.
 • Bir iki gün boyunca, mutfakta nasıl zaman geçirdiğinizi, en çok hangi alanları, ne şekilde kullandığınızı gözlemleyin. Kendi alışkanlıklarınızı tam olarak anladığınızda, mükemmel mutfak düzenine ulaşabilirsiniz.

Mutfak Aksesuarı

 • Mutfağa yerleştirmeyi düşündüğünüz aksesuarların tamamını, büyük bir masa üstünde yan yana dizin. Renk, büyüklük ve formlarına göre aksesuarları kategorize edin. Bu şekilde, kıyas yapmanız kolaylaşır. Gözünüze hoş görünenleri, içlerinden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.
 • Özellikle, büyük aksesuarlar konusunda iki kere düşünün. Mutfaktaki hareketlerinizi kısıtlamayacak büyüklükte aksesuarlar kullanabilirsiniz. Birkaç büyük aksesuarın içinden en uygununu seçebilmek için, sırayla her birine, birer gün mutfağınızda yer verin. Tamamının, mutfakta duruşunu ve uyumunu gözlemleyin. Sonunda, çok kolay bir şekilde, size ve mutfağınıza en uygun olanını bulacaksınız.
 • Mutfak, özellikle yoğun çalışılan, temposu yüksek bir mekan olduğu için, fazla aksesuar mutfağın kullanımını kısıtlayacaktır. Bu sebeple az ama işlevsel aksesuarlara yönelin.

Tezgahlar

Mutfak Tezgahı

Paslanmaz Çelik: Daha çok restoranlarda veya otel mutfakları gibi profesyonel mutfaklarda kullanılsa da ev için de uygun bir malzemedir. Çok dayanıklıdır. Tek dezavantajı çok kolay çizilmesidir. Tezgahınızı seçerken, bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Granit: Çok pratiktir. Eğer fazla titizseniz bu malzeme size çok uygun. En kolay temizlenen malzemelerden biridir.

Mermer: Hamur işi yiyecekler yapmayı seviyorsanız yağışmaz özelliği nedeniyle bu malzemeyi tercih edebilirsiniz. Üzerinde kolaylıkla hamur açabilirsiniz. Ancak temizliği biraz zahmetlidir. Çünkü çok kolay leke tutar. Mermer tezgahınızı asitli içeceklerden ve leke yapan sıvılardan uzak tutmalısınız.

Corian: Çok dayanıklı bir malzemedir. Temizliği de çok kolaydır. Renk çeşidi açısından oldukça zengindir. Üzerinde çizikler oluşsa bile, sadece cilalayarak tezgahınızın yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu