Zambak Nasıl Yetiştirilir?

Zambak zambakgiller familyasından soğanlı bir bitkidir. Pek çok türü bulunan zambağın yenilebilen çeşitleri de vardır. Zambak nasıl yetiştirilir?

Lilium diğer adıyla zambak Avrupa, Asya ve Güney Amerika kökenlidir. Çok yıllık, otsu, soğanlı büyük, bol çiçekli bitkidir. Yaprakları ince, uzun, uçları sivri, dipten yukarıya doğru küçülen yapıdadır.

Sap 45-50 cm boyundadır ve ucunda çiçekler bulunur. Bir sapta 1-12 arasında değişen sayıda ve borazan şeklinde çiçekler bulunur. Zambak sapının dik olması istenir. Zambak çiçekleri üçlü çanak yapraklara sahiptir. Bazıları keskin kokuludur.

Bol tohum verir. Dişi organın boyu erkek organlarla aynıdır. Erkek organlar her bir dairede üç tane olacak şekilde iki daire üzerinde sıralanmıştır. Zambak soğanında besin depo etmek üzere değişime uğramış 50 civarında pulsu yaprak bulunur. Bütün pullar dip tablaya bağlıdır. En içteki pul dibinde büyüme noktası bulunur.

Zambak

Zambak Yetiştirme

Sıcaklık

Gündüz 18-20 ˚C, gece ise 13-17 ˚C olmalı, 21˚C’nin üzerine çıkmamalıdır. Geniş sıcaklık dalgalanmaları yaprak yanıklığına sebep olur.

Işık

Hafif güneşli yarı gölgeli yerlerde iyi gelişir. Yazın yüksek ışıkta gövde uzunluğu azalır. Önlemek için gölgeleme yapılır. Yetersiz ışıklanmada ise çiçekler bozulur ve dökülür. Gidermek için bitkide sürgün gelişimi başladıktan sonra 10-15 gün ek ışıklandırma yapılmalıdır.

Havalandırma

Kapalı alanda yetiştirilen ambaklarda havalandırma önemlidir. Ortamın sıcak ve nemin fazla olması durumunda evin pencereleri açılarak havalandırılma yapılmalıdır.

Zambak

Toprak İsteği

Seçici olmamakla birlikte geçirgen, kumlu, tınlı, hafif killi, organik maddece zengin gübreli topraklardan hoşlanır. Asit torflar, kalkerli arazilerde uygun olur. pH 5,5-7 olmalıdır. Suya doymuş topraklara dayanamaz. Toprakta drenaj esastır. Doğal drenajın kötü olduğu yerlerde zambakların toprağını kabartmak ve yaprak çürüntüsü karıştırmak faydalıdır. Nisan zambağı kireçli toprakları sever. Toprak yapısı ve özelliği mis zambak yetiştiriciliğinde çok önemlidir. Kökün bol saçak yapması ve derinlere doğru gelişmesi, toprak tipi ve toprağın havalanmasına göre değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu