Zehirsiz Ev Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi 29 Eylül’de Zehirsiz Ev Atölyesi düzenliyor.

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin atölyeye çağrı metni:

Evimizin içerisinde eskiden en doğal olanlar vardı, neyi, nerede, nasıl kullanacağımızı bilirdik. Neyle neyin etkileşeceğini de. Sonra hayatımıza adını bile telaffuz edemediğimiz kimyasallar girdi. Birbiri ile etkileşime girmeye, bizi hasta etmeye başladılar. Güzel kokulu olan iyidir algısı yerleşti, kimyasallar güzel kokularla baskılandılar ama zehir saçmaya devam ettiler. Biz bunları nasıl yaşıyoruz, nelerle karşılaşıyoruz, neler yapmalıyız. İlk olarak bunları konuşarak başlayacağız.

‘’Gerçek Temizlik’’in tanımını baştan yaparak, temizlik algımızla ilgili konuşacağız. Neyi temiz kabul ettiğimiz, temizlikle ilgili öğrenmelerimiz, temizlik yaparken kimyasal kirlilik yaratmak gibi kavramları tartışacağız.

Temizlik ve kişisel bakım için kullandığımız zehirli maddelere gerçekten ihtiyacımız olup olmadığı, ambalaj etiketlerini okurken nelere dikkat edeceğimiz, temel sorularımız. Bu maddeleri evimize alırken sadece kendimize ve yakın çevremize değil yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza olan sorumluluğumuza dikkat çekecek, alışveriş alışkanlıklarımızı sorgulayacağız.

Son bölümde, laboratuvar harikası bu ürünler yokken nasıl temizlik yapıldığına, zamanla temizlik algımızın nasıl ve neden değiştiğine ve eskiden kullandığımız ürünleri tekrar nasıl kullanabileceğimize dair konuşacağız ve uygulamalara geçeceğiz.

  • Çamaşır tozu
  • Ovma kremi
  • Yüzey temizleyici
  • Diş macunu.

Soru-cevap bölümündeyse Zehirsiz Ev’in iletişim kanalları ve Zehirsiz Ev kitabı hakkında bilgi verilerek, soru cevap kısmına geçeceğiz. Kendi deneyimlerimiz ve bilgilerimizi paylaşacağız.

Düzenleyen ve Tasarlayan – İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan – Meraklı İnsanlar – Zeytinlik Mahallesi, Türkçü Sokak Ferah Palas Apt. No 16 A Blok Kat 5 Daire 9 34140 BAKIRKÖY / İSTANBUL

29 Eylül 2018 – Saat 11:00 – 13:00

Yer 15 kişi ile sınırlı olup, kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu