Zeminde Son Trendler

İç mekan tasarımında mobilyadan aksesuara kadar önemli bir bütçe ve zaman harcıyorsunuz. Mekanın şıklık algısını yükseltmede önemli unsurlardan biri olan zemin döşemelerinde öne çıkan son trendler belli oldu.

Şık yer döşemeleri seçerek, dekorasyonun ana unsuru haline getirin. Yer döşemelerini, dekorasyonun ana unsuru haline getirin.

Mekanlarda farklı bir etki yaratabilmek için zemin kaplaması seçimi oldukça önemli. Kişisel beğenilerin yanı sıra zeminlerde kullanılan malzemenin kullanışlı ve fonksiyonel olmasına da dikkat etmek gerekir. Sık kullanılan yerler de sağlam malzemeler tercih edilmelidir. Fazla ısıya maruz kalmayacak yerlerde buna göre malzeme seçilmelidir.

Evinizin tavanı alçak ise, yer döşemelerinizi dikkatli seçerek bu kusuru ortadan kaldırabilirsiniz. Renkli yer döşemeleri, duvar ve tavandaki kusurları kapattığı gibi, dikkati yerlere çekerek evinizin dekorasyonunda önemli rol oynayacaktır. İki veya üç renkli parkeler, duvarlarınızın rengine uyumlu olarak seçildiğinde şık durabileceği gibi, yanlış seçildiği takdirde, evinizi olduğundan daha küçük ve basık gösterebilir. Bunu engellemek için, parke döşetmeden önce, numune parke alın ve evinizin köşelerinde deneyin. Bu şekilde, iyi veya kötü durduğuna karar verip, doğru seçimi yapabilirsiniz. Aynı tip ahşaplar yerine, farklı malzemelerden yapılmış ahşap parkelerin birleştirilmesi, yer döşemelerinde görsel oyunlar meydana getirerek, daha zengin ve şık görünmesini sağlayabilir.

Evinizdeki kusurlu bölgeleri farklı şekillerde dekore ederek kapatın ve dekoratif yaşam alanlarına sahip olun. Bu bilgiler yardımıyla, evinizdeki kusurlu bölgeleri farklı yerleri dekore ederek kapatın ve dekoratif yaşam alanlarına sahip olun.

Alternatifler

Son yıllarda yükselen trendlerden biri olarak doğal görünümlü zemin döşemeleri ön plana çıkıyor. Doğal malzemelerin kullanıldığı bu zemin döşemeleri, kullanılan malzemenin yapısı itibariyle diğer zemin döşemelerinden daha uzun ömürlüdür. Temizlenme kolaylığının yanı sıra, doğal malzeme kullanılması sebebiyle daha sağlıklıdır. Gelişen çevre bilinciyle birlikte zeminler için kullanılan malzemelerde de doğal olana yönelim artmıştır.

Kimyasal madde kullanmadan temizlenebilen doğal taş zeminler yerden ısıtmalı mekanlar için önerilebilir. Taşın soğuğu tutma özelliği sebebiyle, yerden ısıtma özelliğine sahip olmayan mekanlarda ısınma sorununa neden olacaktır. Kullanılan malzemenin doğal olmasının yanında kullanımda tasarruf sağlaması da önemlidir. Isı yalıtımı açısından enerji tasarrufu sağlayan ürünler zeminlerde tercih edilmelidir.

Cilalı beton döşemeler de son yılların çokça tercih edilen zemin döşemeleri arasında yer alıyor. Isıya ve neme dayanıklı olma özelliği bu malzemenin kolay temizlenebilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra banyo, mutfak gibi mekanlarda pek çok farklı renk ve motif seçeneği bulunuyor.

Seçiminiz ne olursa olsun, zemin döşemesine başlamadan önce döşenecek zeminin düzgün olduğundan emin olmalısınız. Mekan geçişlerinde farklı zemin döşemesi kullanacaksanız, renk uyumlarına ve farklı malzeme yapısına sahip olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu