Zen Bahçesi Nasıl Yapılır?

Zen bahçelerinin yaklaşık 1500 yıllık tarihi vardır ve Japon kültüründe önemi büyüktür.

Zen Bahçesi

Zen bahçesi, kum, çakıl, kaya ve bazen çimen veya diğer doğal unsurlar içeren bir Japon Bahçesi çeşididir.  Zen bahçelerinde bambu, su kanalları ve zen heykelleri bulunabilir.

Bahçenizi kolayca bir zen bahçesine dönüştürebilirsiniz. Zemini düzleştirip, üzerine çakıl taşları ve küçük kayalar koyarak tırmıkla düzeltin ve işte sizin minik zen bahçeniz.

Sade mekanları seviyorsanız ve bitki yetiştirmek istemiyorsanız zen bahçesi sizin için idealdir. Dilerseniz tüm bahçenizi zen bahçesine çevirmek yerine, bahçenizin ya da evinizin bir köşesini zen bahçesi olarak tasarlayabilirsiniz.

Zen bahçesi oluşturmak oldukça ekonomiktir ve zen bahçeleri dar alanları geniş gösterebilirler. Bu bahçe için doğru materyal seçimi yapmanız gerekir. Bundan önce de bahçenizi nerede kurmak istediğinize ve bahçenin planına karar vermeniz gerekir.

Zen bahçesi dekorasyonunda kullanılan her malzeme bir anlam taşımaktadır. Ufak adalar Japon adalarını, çakıllar ise okyanusu simgelemektedir. Zen bahçesinde kullanılan bitki türlerinin çoğu uzun süre bozulmadan kullanılabiliyor. Eğer çim kullanmazsanız bahçeniz hiç bakım gerektirmez. Çim tercih etmeniz durumunda da çimleri düzenli biçip sulayarak kolayca bakımını yapabilirsiniz.

Zen bahçesi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Her şeyden önce aslında zen kültürü hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü bahçede kullanılan her öğrenin bir anlamı vardır. Sadece görünüş olarak hoşunuza gitmesi dışında kullandığınız malzemelerin ne anlama geldiğini de bilmek isteyebilirsiniz. Bunun dışında zen bahçeleri huzurlu ve sakin mekanlardır.

Siz de bu bilgiler ışığında kendi zen bahçenizi oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu