Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Türkiye’nin ilk tıbbi bitki bahçesidir. 14 dönümlük alanda kurulmuş, 2005 yılında açılmıştır.

Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin yürüttükleri proje şu hedefleri gözetmektedir:

  • Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak
  • Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
  • Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek
  • Tıbbi bitkilerin kültür altına alınmasını özendirmek
  • Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
  • Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak

Bahçede 700’ü aşkın tıbbi bitki bulunmaktadır. Bitkilerin büyük bölümü etiketlidir. Bazı etiketlerdeki QR kod vasıtasıyla bitki hakkında geniş ve sesli bilgi almak mümkündür.

Bahçede bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmektedir. Sentetik gübre ve ilaçlara başvurulmamaktadır. Sulama için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde bulunan Sağlık Çevre Okulu’nda çeşitli seminerler düzenlenmekte ve atölye çalışmaları yapılmaktadır.

Ziyaret

Bahçe kışın 08.30 – 16.30, yazın 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ziyaret ücretsizdir. Okul veya grup olarak rehber eşliğinde gezmek için mesaj formu veya telefonla başvurunuz. Ziyaret izlenimlerinizi ve eleştirilerinizi mesaj formu ile iletebilirsiniz. Bahçedeki bitkiler hakkında ayrıntılı ve sesli bilgi almak için App Store veya Play Store programından Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi uygulamasını indirip etiketlerdeki QR kodları okutabilirsiniz.

Bahçede, meyve, çiçek, yaprak, dal koparmayınız. Piknik yapmayınız, top oynamayınız. Sigara içmeyiniz. Küçük çocuklarınızı yanınızdan ayırmayınız.

Yer: Merkezefendi Yeniçiftlik yolu 1 · Zeytinburnu İstanbul 34015

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu