Zeytinin Acısı Nasıl Gider?

Zeytinin acısı alınmadan zeytin meyvesi tüketilemez. Bu sebeple suda bekleterek zeytinleri afiyetle yiyebilirsiniz. Peki zeytinin acısı nasıl alınır?

Zeytin dalından koparıldığından hemen tüketilmez. Önce zeytinin acısı alınmalıdır. Suda bekletilerek zeytinin acı tadı giderilebilir. Kırma veya çizme işleminden hemen sonra su içerisine atılan zeytinler meyve etindeki açılmadan dolayı su ile çabuk reaksiyona girer, zeytindeki acılık su içerisine geçer. Bu işlem sırasında su değiştirme işleminin zamanında yapılması önemlidir.

Zeytinler Suda Ne Kadar Bekletilmelidir?

Su dolu kaplar içerisine atılan zeytinlerin acılığını suya vermesi için belirli bir süre su içinde beklemesi gerekmektedir. Bu süre zeytin türüne ve olgunluk durumuna göre farklılık gösterebilir. Yaklaşık 30-45 gün sonunda zeytinin acılığı giderilmiş olur.

Zeytinin Suyu Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Su değiştirme işlemi en az bir hafta ara ile olmak üzere, zeytin çeşidine bağlı olarak 3- 4 kez yapılarak tatlanma sağlanabilir. Sık su değişimi tatlanmayı hızlandırmakla beraber zeytinde yumuşama riskini artıracağından bir haftadan daha az süreli su değişimi önerilmez.

Su değiştirmenin amacı zeytinleri daha kısa sürede tatlandırmaktır. İçilebilir nitelikteki su herhangi bir yardımcı kimyasal katılmadan değişim suyu olarak kullanılabilir. Bekleme esnasında su üzerinde mantar tabakası oluşur. Bu mantar tabakası su üzerinden dikkatlice alınmalıdır. Bundan korunmanın yolu salamura kaplarının mümkün olduğu kadar dar ağızlı olması ve suyun hava ile temasının kesilmesidir.

Zeytinin acısı nasıl alınır?

Zeytinin Acısının Alındığı Nasıl Anlaşılır?

Su değişimi yapılırken zeytini tadarak acısının gidip gitmediğini anlayabilirsiniz. Zeytin tatlanmış ise su değişimi işlemini sonlandırabilirsiniz. Artık zeytini afiyetle yiyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sert zeytinler tercih edilmeli.
  • İçilebilir su kullanılmalıdır.
  • Su değişim sıklığı 1 haftadan daha kısa süreli olmamalıdır.
  • Su üzerinde oluşan mantar tabakası alınmalıdır.
  • Tatlanan zeytinler zaman kaybetmeden tuzlu suya alınmalıdır.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu