Zeytinin Acısı Nasıl Gider?

Zeytinin acısı alınmadan zeytin meyvesi tüketilemez. Bu sebeple suda bekleterek zeytinleri afiyetle yiyebilirsiniz. Peki zeytinin acısı nasıl alınır? Acı zeytin nasıl tatlandırılır? Siyah zeytinin acılığı nasıl giderilir? Yeşil zeytinin acısı nasıl çıkar? Salamura zeytinin acısı nasıl giderilir?

Zeytin dalından koparıldığından hemen tüketilmez. Önce zeytinin acısı alınmalıdır. Suda bekletilerek zeytinin acı tadı giderilebilir. Kırma veya çizme işleminden hemen sonra su içerisine atılan zeytinler meyve etindeki açılmadan dolayı su ile çabuk reaksiyona girer, zeytindeki acılık su içerisine geçer. Bu işlem sırasında su değiştirme işleminin zamanında yapılması önemlidir.

Zeytinler Suda Ne Kadar Bekletilmelidir?

Su dolu kaplar içerisine atılan zeytinlerin acılığını suya vermesi için belirli bir süre su içinde beklemesi gerekmektedir. Bu süre zeytin türüne ve olgunluk durumuna göre farklılık gösterebilir. Yaklaşık 30-45 gün sonunda zeytinin acılığı giderilmiş olur.

Zeytinin Suyu Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Su değiştirme işlemi en az bir hafta ara ile olmak üzere, zeytin çeşidine bağlı olarak 3- 4 kez yapılarak tatlanma sağlanabilir. Sık su değişimi tatlanmayı hızlandırmakla beraber zeytinde yumuşama riskini artıracağından bir haftadan daha az süreli su değişimi önerilmez.

Su değiştirmenin amacı zeytinleri daha kısa sürede tatlandırmaktır. İçilebilir nitelikteki su herhangi bir yardımcı kimyasal katılmadan değişim suyu olarak kullanılabilir. Bekleme esnasında su üzerinde mantar tabakası oluşur. Bu mantar tabakası su üzerinden dikkatlice alınmalıdır. Bundan korunmanın yolu salamura kaplarının mümkün olduğu kadar dar ağızlı olması ve suyun hava ile temasının kesilmesidir.

siyah zeytinin acılığı nasıl giderilir?
Zeytinin acısı nasıl alınır?

Zeytinin Acısının Alındığı Nasıl Anlaşılır?

Su değişimi yapılırken zeytini tadarak acısının gidip gitmediğini anlayabilirsiniz. Zeytin tatlanmış ise su değişimi işlemini sonlandırabilirsiniz. Artık zeytini afiyetle yiyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sert zeytinler tercih edilmeli.
  • İçilebilir su kullanılmalıdır.
  • Su değişim sıklığı 1 haftadan daha kısa süreli olmamalıdır.
  • Su üzerinde oluşan mantar tabakası alınmalıdır.
  • Tatlanan zeytinler zaman kaybetmeden tuzlu suya alınmalıdır.
Acı zeytin nasıl tatlandırılır?
Acı zeytin nasıl tatlandırılır?

Acı Zeytin Nasıl Tatlandırılır?

Acı zeytin tatlandırma için şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Acı zeytinleri yıkamadan cam kavanozlara yerleştirin. Üç dört avuç zeytin koyduktan sonra 1 kepçe tuz ekleyin. Zeytinler bitince kavanozun kapağını kapatın. Kavanozu yatay halde koyun ve malzemeler karışacak şekilde ileri geri hareket ettirin. 20 gün bu şekilde tutun ve her gün oklavayla hamur açar gibi kavanozu hareket ettirin. 20 günün sonunda 2-3 bardak acı su çıktığını göreceksiniz. Acı suyu dökün. Zeytin yemeye hazır.

Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Siyah Zeytinin Acılığı Nasıl Giderilir?

Acı zeytin nasıl tatlandırılır?
Siyah zeytinin acılığı nasıl giderilir?

Bir bidon alın. Plastik olabilir. Bu bidona 2 avuç siyah zeytin koyun, 1 avuç da tuz (2 çorba kaşığına denk geliyor) koyun. Zeytin bitene kadar bu şekilde bidonu doldurun. Bidona ayrıca yarım çay bardağı sirke ve 1 çay bardağı sıvı yağ koyun. Bidonun ağzını sıkıca kapatın ve yan yatırın.

Tuzlar eriyinceye kadar bidon bu şekilde durmalı. Yanından her geçtiğinizde bidonu ileri geri sallayın. Bu tatlanmayı kolaylaştırır. 1 haftanın sonunda zeytinlerin renkleri değişmeye başlar. Tuz eriyip de zeytinlerin rengi değişmeye başlayınca mor su çıkar. Eğer yaptığınız zeytin kısa sürede tüketilmeyecek kadar çoksa bu suyu atmayın. Fakat bir ay gibi kısa sürede zeytini yiyecekseniz bu suyu atın.

Zeytin cinsine göre 1,5 – 2 ayda tatlanır. Tuz eriyip de kapağını açtığınızda zeytini tadın. Hoşunuza gidiyorsa olmuş demektir. Bidonu boşaltıp zeytinleri bir kaba alın. Bu şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. Artık zeytinleriniz yemeye hazır. Siyah zeytinin acılığı nasıl giderilir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Yeşil Zeytinin Acısı Nasıl Çıkar?

Yeşil zeytinin acısı nasıl çıkar?
Yeşil zeytinin acısı nasıl çıkar?

Yeşil zeytini güzelce ayıklayın ve yıkayın. Ardından 5 litrelik pet şişelere doldurun. Şişenin içine çeşme suyu koyun. İlk gün böyle dursun. Ertesi gün günde iki kez suyu yenileyin. Eski suyu boşaltıp yerine yine çeşme suyu koyun. 15 yirmi gün bu işlemi tekrarlayın. 15-20 günün sonunda zeytini tadın. Acılığı gitmişse yeşil zeytini kullanabilirsiniz.

Salamura Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Salamura zeytinin acısı nasıl giderilir?
Salamura zeytinin acısı nasıl giderilir?

Salamura zeytini bol su ile yıkayın. Ardından zeytini bir kaba koyun. Kabı ılık su ile doldurun. Gün aşırı bu suyu değiştirin. Her su değişiminden önce zeytinleri bol su ile yıkayın. Ardından suyu değiştirin. Ayrıca su değişiminden önce zeytini tadın. Acısı gitmişse zeytini yemeye başlayabilirsiniz. Uzun süre suda bekletmek zeytinin yumuşamasına sebep olabilir. Bundan dolayı dikkatli olmalısınız.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu