Zeytinyağı Okulu 13 Ocak’ta Başlıyor

Doğa Okulu 13-15 Ocak 2017 tarihlerinde “Zeytinyağı Okulu” atölyesi düzenliyor.

Binlerce yıllık masallarda, hikayelerde hep onun adı geçer. Efsaneleri anlatılırken hep ölmez ağacı diye anılır, çünkü ne zaman ölüm yaklaşsa hemen dibinden bahar kokulu bir sürgün verir ve hayat kaldığı yerden devam eder. Zamana inat zamansızlığın kanıtı; zeytin ağacı. Yüzyılları kabuğunda saklayan zeytin ağacı, meyvesiyle canlıları beslemiş, yağıyla karanlığı aydınlatmış, şifasıyla Anadolu mutfağının vazgeçilmezi olmuş. Bilgeliğin, barışın, sağlığın ve yeniden doğuşun simgesi; zeytin ağacı. Zeytinyağı Yamaklık Okulu’nda, zeytin çekirdeğinin toprağa düştüğü andan sofralarımıza gelene kadar yolculuğuna, binlerce yıldır oluşturduğu kültüre tanıklık edeceğiz.

Program

1. Gün: 13 Ocak

Zeytinyağı Yamaklık Okulu’nun ilk günü Doğa Okulu Araştırma Binası’nda saat 09:30’da bir araya geliyoruz. Kahvaltı ve tanışmanın ardından, zeytin ve zeytinliklerin biyolojik çeşitlilik açısından zenginliği üzerine sohbet edeceğiz. Köydeki geleneksel bir zeytinliğe giderek zeytinlikte hasadın nasıl yapıldığını göreceğiz. Zeytin hasadımız akşama kadar devam edecek. Zeytin ağacının dibi nasıl açılır, ağaca zarar vermeden zeytin nasıl toplanır gibi konuları kökleri yüzyıllardır bu coğrafyada olan köylülerimiz anlatacak. Akşam yemeğini yerken gün içinde yaşadıklarımızı tartışacağız.

2. Gün: 14 Ocak

İkinci gün Kuşadası Davutlar’da bulunan Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Müzede binlerce yıllık zeytinyağı uygarlık tarihini adım adım yaşayacağız. Günün sonunda Doğa Okulu’na dönüp köydeki teyzelerimizin pişirdiği akşam yemeğini yerken zeytin uygarlığı üzerine sohbet edeceğiz.

3. Gün: 15 Ocak

Zeytinyağı Yamaklık Okulu’nun üçüncü gününde hasat edilen zeytinin, taşbaskı zeytinyağı işliğinde yağ haline gelişini izleyeceğiz. Taşbaskının önemini ve geçmişini konuşacağız. İşlikteki çalışmamızdan sonra, zeytinliklerin doğa için önemi hakkında sohbet edeceğiz. Zeytinliklerin azalmasıyla ortaya çıkabilecek sorunları tartışacağız. Okul boyunca yaşadığımız deneyimlerden yola çıkarak genel bir değerlendirme yaptıktan sonra vedalaşacağız.

Katılım Koşulları:

  • Kursun eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.
  • Sekiz öğünün birlikte geçirileceği bu kurs günlerinde bir kişinin yemek, lojistik, malzeme, ısınma ve temizlik masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafı (10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine verilecek. Kuşadası Davutlar’a olan yolcuk için kişi başı gidiş dönüş 25 TL ulaşım masrafı olacak. Müze giriş ücreti ise 15 TL. Organizasyon giderleri için kişi başı 50 TL harcanacak. İzmir dışından katılacak öğreticilerin yol masrafları içinse kişi başı 10 TL masraf olacak. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 260 TL harcama yapması gerekiyor.
  • (Doğa Okulu’nun yamaklık okulları 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz, 7-15 yaş aralığı için yarı ücretli, 16 yaş ve sonrası için de tam ücretlidir.)
  • Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Havanın uygun olması halinde çadır kurma şansı da var.
  • Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izleniyor. Katılımcıların öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.
  • Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekleniyor. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.
  • Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel İnternet sitesindeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümlerin okunması tavsiye ediliyor.

Kayıt ve İletişim:

Mahmut Koyaş- 05065005567- mahmut@dogaaskina.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu