Barbunya Nasıl Pişirilir?

Baklagiller ailesinden barbunya Pazar tezgahlarındaki yerini almaya başladı. Pembe-beyaz kabuk rengi ve beyaz taneleriyle barbunya Türk mutfağının en güzide zeytinyağlı lezzetlerindendir.

Hafif ve sağlıklı bir lezzet olan barbunyanın taze ve kurutulmuş seçenekleri vardır. Barbunyanın yemeklerde kabukları değil taneleri kullanılır.

Barbunyanın B1, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, bakır gibi mineraller içerir. Bol lif içermesi dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır.

Türk mutfağında çok kullanılan bir sebze olan barbunya, kış hazırlıklarının da baş karakterlerindendir. Yazdan alınıp hazırlanan barbunyalar derin dondurucuda kış için saklanır.

Barbunya Nasıl Yapılır?

Barbunya yeterli süre ve doğru teknikle pişirilirse vitamin değerleri korunur. Diğer baklagil çeşitlerinde olduğu gibi kuru barbunya da pişirilmeden önce bir gece suda bekletilmelidir. Taze barbunya ıslatılmadan pişirilebilir. Barbunyanın pişirme suyu atılmamalıdır.

Kuru barbunya taneleri soğuk suya atılır ve su kaynayana kadar haşlanır. Siyah renge dönen su atılır ve barbunyalar başka bir tencereye alınır. Kuru barbunya bu şekilde haşlanarak salata ya da pilaki çeşitlerinde kullanılabilir. Taze barbunyanın önce kabukları ayıklanır. Taneleri kuru barbunya gibi haşlanır. Taze barbunyadan daha çok zeytinyağlı barbunya yapılır.

Barbunya Nasıl Tüketilir?

Zeytinyağlı barbunya için tencerede zeytinyağı ve ince doğranmış soğan kavrulur Havuçlar küp şeklinde doğranır ve tencereye ilave edilerek haşlanır. Dilerseniz sivri biber de ekleyebilirsiniz. Domateslerin kabukları soyulur ve küp küp doğranır ve domatesler de tencereye eklenir. Domatesler suyunu çekince tuz, şeker ve barbunyalar eklenir. 2-3 dakika karıştırılan tencereye sıcak su eklenir ve yemek kısık ateşte 40-50 dakika pişirilir. Ardından pişen yemek kıyılmış maydanoz ve limon dilimleri ile servis edilir.

Barbunya kuşbaşı et ile de pişirilebilir. Önce etler pişirilir. Ardından soğan ile yağ kavrulur. Pişen etler de kavrulur. Tencereye doğranmış domates ve biber ilave edilir. Sıcak su, tuz ve barbunyaların da ilave edilmesinden sonra yemek 30 dakika pişirilir. Suyunu çeken yemek servise hazır hale gelir.

Barbunya Yemeği-2
Görsel: gardeningtalk.com.au

Barbunya salata malzemesi olarak da kullanılır. Barbunyalar haşlanır. Doğranmış köz biber, turşu, kıyılmış taze soğan ve maydanoz ile karıştırılır. Üzerine mısır taneleri ilave edilir. Sos olarak da zeytinyağı ve limon konulur. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu