Zımpara Çeşitleri

Pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi için kullanılan zımparaların işlevlerine göre çeşitleri vardır. Zımpara çeşitleri nelerdir?

Ahşap kapılarınızı ya da bahçe mobilyalarınızı boyamaya karar verdiğinizde işe zımparayla başlamalısınız. Peki hangi zımparayı almalısınız? Zımparalar üretim ve kullanıma göre ikiye ayrılır.

Üretime Göre Zımparalar

Bandın elde edildiği malzemeye göre: Ağaç işlerinde kullanılan zımparaların bantlarının yapımında daha çok kağıt tercih edilir.

Üretimde kullanılan yapıştırıcı türüne göre: Üretimde zımparalamanın özelliklerine göre değişik yapıştırıcılar kullanılır.Makine zımparalarındaki yapıştırıcılar ısıya daha dayanıklı; su zımparalarındaki yapıştırıcılar ise su ve benzeri sıvılardan etkilenmeyecek şekilde üretilirler.

Zımparanın kesici taneciklerine göre: Kesici için kullanılan doğal ve yapay taşlar; renk, keskinlik, dayanıklılık ve sertlik gibi özellikler bakımından farklı yapıdadırlar. Zımparanın kullanım yerine göre bu özellikler dikkate alınır.

Kullanıma Göre Zımparalar

El zımparaları: Ağaç işlerinde elle zımparalama işlemi, işin bitirilmesi açısından önemlidir. Masif mobilya üretiminde girintili çıkıntılı yüzeylerde daha çok kullanılır. El zımparaları, makinede kullanılanlar kadar dayanıklı değildir. Zımparalamak için elle tutulacak büyüklükte kesilerek kullanılır. Düzgün yüzeylerde, daha fazla dayanması ve daha iyi zımparalaması için zımpara takozları kullanılır. Zımpara takozlarının altı mantar, kauçuk gibi esnek malzemelerle kaplanmıştır.

Makine zımparaları: Ağaç işleri endüstrisinde değişik zımpara makineleri kullanılır. Firmalar bu makinelerde kullanılmak üzere zımparalar üretmektedirler. Bunlar değişik ölçü ve şekillerdedir.

Bant zımparalar: Bu zımparaların iki ucu birbirine yapıştırılmıştır. Kasnaklar üzerine takılarak kullanılır.Üzerlerinde kesme yönünü gösteren ok işaretleri bulunmaktadır. Makineye takılırken bu işaretlere dikkat edilmelidir. Bu zımparalar tank zımpara makinelerinde, bant zımpara makinelerinde, kalibre zımpara makinelerinde kullanılmaktadır.

Zımparalar

Bez ve bant zımparalar – Levha zımparalar: Bu zımparalar tabaka ya da rulo halinde üretilir. Dikdörtgen tabanlı titreşimli zımpara makinesinde ve benzeri makinelerde kullanılır. Makinenin ölçüsüne göre kesilerek makineye bağlanır. Ayrıca eğmeçli parçaların zımparalanmasında kullanılan silindir zımpara makinelerinin silindirleri üzerine de bu zımparalar bağlanabilmektedir.

Disk zımparalar: Dairesel olarak hazırlanmış olan zımparalardır. Doğrama işlerinde kullanılan disk zımpara makinelerine ve büyük disk zımpara makinelerine takılmak üzere hazırlanmıştır.

Fırça zımparalar: Bu zımparalar fırça şeklinde olup flanşlar arasına bağlanmaktadır. Daha çok seri üretimde profilli yüzeylerin zımparalanmasında kullanılırlar.

Profilli zımparalar: Özel olarak işin profiline uygun olarak hazırlanmış flanşa bağlanarak kullanılan zımparalardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu